Probleme pe marile șantiere rutiere. Cinci loturi din A7 și A8 riscă să piardă finanțarea din PNRR

Probleme pe marile șantiere rutiere. Cinci loturi din A7 și A8 riscă să piardă finanțarea din PNRRAutostrada A7. Sursă foto: captură video

Mai multe proiecte de infrastructură rutieră se află în pericol de a pierde finanțarea prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în special pe tronsoanele din A7 și A8, potrivit ministrului interimar al Transporturilor, Radu Miruță. Oficialul a declarat că blocajele din procedurile de achiziție afectează ritmul proiectelor.

Miruță, despre problemele legate de cele două autostrăzi

Potrivit ministrului, cinci loturi de pe autostrăzile menționate se află în procedura de contestații. Prin urmare, acestea ar fi primele care ar putea rămâne fără finanțare.

„Pe PNRR avem șapte loturi pentru autostrăzile A7 și A8, care pot să piardă banii. Două sunt mai în regulă, cinci sunt cu risc, pentru că sunt în procedură de contestații”, a afirmat Miruță.

Radu Miruță

Radu Miruță. Sursă foto: Facebook

Riscuri există și în cazul altor proiecte

Situația nu se limitează doar la infrastructura rutieră. Ministrul a adăugat că există probleme și în alte zone ale țării, inclusiv în apropiere de Bacău.

„Avem în PNRR o serie de proiecte, șapte loturi de lângă Bacău”, a mai spus acesta.

În același timp, și proiectele feroviare sunt afectate.

„Avem pe calea ferată magistrala Timișoara–Lugoj și Cluj–Oradea, care de asemenea sunt cu risc”, a adăugat ministrul.

Termen limită pentru sistemul de taxare

Un alt proiect important vizează introducerea unui sistem modern de taxare pentru transportul greu. Potrivit oficialului, proiectul privind trebuie finalizat până la sfârșitul lunii august.

„Avem acel proiect prin PNRR de măsurare automată a distanței și plată în funcție de greutate pentru traficul greu, care trebuie să fie și el terminat. Până la finalul lunii august”, a declarat acesta.

Ministrul interimar a declarat că urmărește fiecare proiect aflat în dificultate, analizând punctual blocajele și etapele necesare pentru deblocarea acestora, în încercarea de a accelera implementarea investițiilor. Totodată, acesta a explicat că a purtat discuții cu fostul ministru al Transporturilor, Ciprian Șerban, pentru a asigura continuitatea proiectelor și menținerea unui ritm constant al lucrărilor.

Finalizarea celor două autostrăzi importante pentru România, sub semnul întrebării

Miruță a criticat și schimbările frecvente din conducerea ministerului, pe care le consideră o cauză a blocajelor din acest sector.

„Oamenii din minister, odată la câteva luni, văd câte o față nouă. Ce randament are ministerul în aceste condiții? Este o ineficiență foarte mare”, a arătat el.

Întrebat cât timp poate gestiona situația în regim de interimat, ministrul a afirmat că va continua atât timp cât îi va fi posibil.

„Pentru cât timp pot. O zi pot, o zi deblochez. Așa dă România înainte”, a încheiat el.

Ne puteți urmări și pe Google News