Oțelul - Farul 0-1. Hagi l-a învins acasă pe Dorinel Munteanu

Oțelul - Farul 0-1. Hagi l-a învins acasă pe Dorinel Munteanu Gheorghe Hagi. Sursa foto: Farul Constanța / Facebook

Oțelul - Farul 0-1. Hagi l-a învins acasă pe Dorinel Munteanu, întrerupând astfel seria de meciuri fără înfrângere a gălățenilor.

Oțelul - Farul 0-1. Echipa lui Gică Hagi a reușit să se impună pe final de meci, la Galați, prin reușita căpitanului echipei, Ionuț Larie. Fostul coleg i-a întrerupt, astfel, lui Dorinel Munteanu, seria de 10 meciuri fără înfrângere. Oțelul nu mai pierduse de la meciul cu FCSB, din 29 iulie, când a fost înfrânt cu 2-0.

În urma meciului cu Oțelul, din etapa a 12-a a SuperLigii, elevii lui Gică Hagi au urcat pe loc de play-off în SuperLigă.

Căpitanul Ionuț Larie a semnat golul victoriei, aducând a doua înfrângere pentru nou-promovată în această stagiune.

Oțelul - Farul 0-1. Gălățenii au dominat prima repriză

Gălățenii au început bine partida, ajutați și de vreme. Dar, în prima repriză, Oțelul a construit destul de puțin, preferând angajările în adâncime.

Cele mai mari ocazii la poarta Farului au apărut din două faze fixe. Cisse, în minutul 11, demarcat la colțul careului mic, a reluat periculos cu capul, în plasa laterală, din centrarea lui Maciel.

Farul a avut noroc și în minutul 18, când Lovric, celălalt fundaș central al Oțelului, urcat în careu la un corner, a ratat incredibil, de două ori în aceeași fază.

Întâi a trimis cu capul, de la 6 metri, dar Aioani a respins cu un reflex formidabil. Mingea a ajuns înapoi la Lovric, care tras tare în transversală cu poarta goală.

Farul și-a creat o singură ocazie la poarta lui Dur-Bozoancă, în prima repriză.

Un posibil penalty neacordat

Budescu l-a lansat pe Louis Munteanu, împins din spate de Rus în momentul șutului. Mingea, lovită slab, a fost reținută de portar.

Arbitrul Chivulete n-a văzut faultul, și nici arbitrii din camera VAR, Viorel Flueran și Mihaela Țepușă, așa că nu s-a dat penalty.

A doua repriză secundă a fost, însă, controlată de Farul.

Budescu a prins un șut extrem de bun, de la peste 30 de metri, purtat de vânt sub transversală, dar Dur-Bozoancă a respins în corner.

Oțelul - Farul 0-1, în minutul 79

Apoi campioana en-titre a forțat pe toate părțile. Zivulic era cât pe ce să dea autogol, în minutul 71.

Apoi Farul a dat lovitura de grație prin Larie, în minutul 79, după cornerul executat de Budescu. Acesta a înscris cu capul de lângă Lovric.