Oțelul Galați, prima victorie în Liga I, după 10 etape. Craiova lui Mititelu se afundă

Oțelul Galați s-a impus, vineri, pe terenul celor de la FC „U” Craiova, scor 2-0, într-o confruntare din etapa a 10-a a Ligii I. A fost primul succes pentru trupa lui Dorinel Munteanu.

Oțelul Galați a bifat prima victorie în acest sezon al Ligii I. Oamenii lui Dorinel Munteanu au învins, vineri, în deplasare, pe FC „U” Craiova, scor 2-0.

Oaspeții s-au impus prin golurile a doi jucători intraţi după pauză. Kehinde Fatai (62), cu capul, din centrarea bulgarului Mile Jelev, şi Ştefan Bodişteanu (80).

Oțelul Galați, prima victorie în campionat, în acest sezon

FC U Craiova a avut o bară, în prima repriză, prin Vladislav Blănuţă (26). Echipa din Bănie a fost condusă de pe margine de Florin Drăgan, deşi joi îl anunţase pe Paul Răducan ca antrenor principal.

FC U Craiova venea după victorii cu Farul (4-0) şi Dinamo (1-0). „Roș-albii” au pus astfel capăt unei serii de şase egaluri (din totalul de opt).

FC U 1948 Craiova - SC Oţelul Galaţi 0-2 (0-0), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova Au marcat: Kehinde Fatai (62), Ştefan Bodişteanu (80). Arbitru: Marcel Bîrsan; arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu, Ionuţ Marius Bobe (toţi din Bucureşti); al patrulea oficial: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea) Arbitru video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitru asistent video: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti).

Dorinel Munteanu nu face nuntă după acest succes

Dorinel Munteanu a jubilat la final, dar le-a transmis elevilor săi să se concentreze pentru că urmează partide foarte dificile.

„Am demonstrat caracter și că potențialul nostru nu a ajuns la potențial maxim. Adversarul a avut 2-3 ocazii în prima repriză, iar în a doua am controlat jocul. Victoria nu se poate pune sub semnul întrebării. Bodișteanu a schimbat în bine jocul după ce a intrat. Nu mă bazez pe 11 jucători. Nu e important cu cine încep. Mă bazez pe tot lotul.

Mă bucur că cei care au intrat și-au făcut treaba. Sunt bucuros, dar nu trebuie să dureze mult. Vin două meciuri grele, o să jucăm cu Dinamo pe teren propriu. Nu a fost nicio apăsare, am avut tot timpul încredere. N-a fost să fie atunci, a fost azi. Bucuria va fi foarte scurtă. Vrem să legăm patru victorii la rând”. A spus Dorinel Munteanu, tehnicianul celor de la Oțelul Galați, conform Digi Sport.