Novak Djokovic este marele campion de la Wimbledon 2022. Nole obține cel de-al 21-lea titlu de Grand Slam Sursa: Facebook/ Wimbledon

După înfrângerea lui Nick Kyrgios, cu 4-6, 6-3, 6-4, 7-6, în finala Turneului de la Wimbledon, Novak Djokovic obține cel de-al 21-lea titlu de Grand Slam. În primul set, Kyrgios a reușit să se impună în fața adversarului său de temut, dar au urmat apoi trei seturi în care Djokovic a revenit în controlul meciului, reușind să câștige partida.

Prin acest nou titlu de Grand Slem, Nole reușește să-l depășească pe Roger Federer, însă nu și pe ibericul Rafael Nadal, care deține 22 de titluri de Grand Slam. Deși victoria i-a aparținut, meciul a fost unul strâns, mai ales în cel de-al patrulea set al finalei. A existat și o căzătură, însă sportivul Novak Djokovic s-a redresat rapid.

Pe parcursul carierei sale, Djokovic a mai câștigat de șase ori Wimbledon, în 2011, 2014, 2015, 2018, 2019 și 2021. Însă, turneul de Grand Slem favorit al lui Nole este Australian Open, acolo unde are nouă titluri.

În meciurile anterioare, Nick Kyrgios l-a învins pe Novak Djokovic

Finala turnelului de la Wimbledon ar fi trebuit să disputată între Novak Djokovic, situat pe locul 3 ATP, și Rafael Nadal, locul 4 ATP, însă, din cauza unei accidentări, cel din urmă a fost înlocuit cu Nick Kyrgios, locul 40 ATP.

Cei doi sportivi au fost adversari în două partide ce au avut loc în anul 2017, desfășurate pe suprafață rapidă. În ambele meciuri, Nick Kyrgios l-a învins pe Nole, cu 7-6, 7-5 în „sferturile” de la Acapulco, respectiv  6-4, 7-6 în „optimile” de la Indian Wells, conform Digisport.ro.

Finala Wimbledon la juniori, 100% românească

Alexia Tatu și Andreea Soare sunt cele două tinere care au reușit să se impună în competiția Under-14, desfășurată, în premieră, la ediția din acest an a celui mai prestigios turneu de Grand Slam.

Alexia Ioana Tatu a câştigat, duminică, 10 iulie, finala românească a fetelor la categoria U14, de la Wimbledon. Aceasta s-a impus cu scorul de 7-6 (2), 6-4, în fața Andreei Soare. Alexia Tatu s-a impus în Grupa A, câștigând toate cele trei partide jucate. În semifinală a întâlnit-o pe jucătoarea din Argentina, Sol Ailin Larraya Guidi, pe care a reușit să o învingă cu scorul de 6-0, 6-3.

Andreea Soare nu a fost mai prejos decât conaționala sa. Aceasta a reușit să se impună în toate cele trei partide jucate și a ajuns în semifinale, unde a întâlnit-o pe britanica Isabelle Britton, pe care a învins-o cu scorul de 6-0, 7-5.