Noua Zeelandă a depășit Irlanda și se califică în semifinalele Cupei Mondiale de Rugby

Meciul care a avut loc pe Stade de France, sub privirile a peste 80.000 de spectatori, a fost una dintre cele mai captivante întâlniri de rugby din istoria recentă.

Noua Zeelandă - Irlanda: 28-24. Înfruntarea dintre lidera ierarhiei mondiale, Irlanda, și cea mai titrată națională din istorie, Noua Zeelandă, triplă campioană mondială, a avut toate ingredientele pentru a face din acest duel un eveniment memorabil.

Noua Zeelandă, cunoscută sub numele de All Blacks, a început meciul cu precauție. Au preferat să se concentreze pe loviturile de pedeapsă în primele 15 minute, reușind să transforme două dintre ele în puncte. Pe de altă parte, Irlanda a căutat cu înfrigurare să găsească breșa în defensiva adversarilor.

Primul eseu al meciului a venit în minutul 20, când Faingaanuku a finalizat o acțiune fulgerătoare pentru Noua Zeelandă. Deja scorul era 13-0 în favoarea echipei din emisfera sudică. Cu toate acestea, Irlanda nu s-a lăsat intimidată. Sexton a adus puțin optimism pentru echipa sa. Reușind să transforme o lovitură de pedeapsă. Apoi a venit imediat și eseul irlandez, după jumătate de oră de joc, prin Bundee Ake.

Noua Zeelandă - Irlanda, un meci pe muche de cuțit

Până la pauză, s-au mai înregistrat două eseuri, unul pentru fiecare echipă. În debutul părții secunde, Irlanda a beneficiat de avantaj numeric timp de 7 minute. După ce Aaron Smith a primit un cartonaș galben. Cu toate acestea, irlandezii nu au reușit să profite de acest moment favorabil. În minutul 53, Mo'unga a accelerat inteligent și l-a lăsat pe Will Jordan să marcheze. Încă un eseu pentru Noua Zeelandă.

Ultimele 15 minute ale meciului au adus momente dramatice. All Blacks au primit un alt cartonaș galben,. Un eseu de penalizare i-a adus pe irlandezi la un singur eseu distanță de adversari. Scorul era 24-25 în favoarea Noii Zeelande.

Final incandescent

Atmosfera din tribune a fost de-a dreptul incendiară, iar fiecare pasă și fiecare lovitură de pedeapsă părea să determine soarta întâlnirii. În ultimul minut, Irlanda a avut posesia mingii, dar Noua Zeelandă a reușit să reziste eroic și să continue pe drumul către al patrulea titlu mondial.

Cu acest rezultat, Noua Zeelandă se califică în semifinalele Cupei Mondiale de rugby, unde va întâlni Argentina, care a învins Țara Galilor într-un alt meci epic. Meciul dintre Noua Zeelandă și Argentina va avea loc pe 20 octombrie, oferindu-ne cu siguranță o altă rundă de rugby de înaltă calitate și emoții pe măsură, scrie gsp.ro.