RUGBY. România a obținut o VICTORIE clară în amicalul cu reprezentativa Uruguayului

Naționala de rugby a României a câștigat, scor 36-10, partida amicală jucată, sâmbătă, pe teren propriu, pe stadionul „Arcul de Triumf”, împotriva Uruguayului.

România a obținut o victorie consistentă în testul de verificare disputat, sâmbătă, pe stadionul „Arcul de Triumf”, împotriva Uruguayului. „Stejarii” s-au impus cu scorul de 36-10, după ce la pauză au condus cu 22-3. Florin Vlaicu a deschis scorul în minutul 18, după ce a transformat o lovitură de penalitate, iar Stephen Shennan și-a trecut în cont o transformare, în minutul 32. Apoi, sud-americanii au redus din diferență, grație lui Felipe Berchesi, cel care a bifat o transformare. În ultimele minute ale primei părți, Stephen Shennan și Johan Van Heerden au marcat câte un eseu. Ambele au fost transformate de Florin Vlaicu. În minutul 56, Florin Surugiu a înscris un nou eseu pentru România, și Vlaicu n-a dat greș nici de această dată. În minutul 74, uruguayenii au reușit un eseu, prin pGuillermo Lijtenstein, transformat de Berchesi. Ultimele puncte i-au aparținut lui Cătălin Fercu (eseu) și Florin Vlaicu transformare.

În această toamnă, România a mai învins SUA, scor 23-10 și Canada, scor 21-16.