Messi, Neymar și Mbappe au făcut spectacol pe Parc de Princes. PSG a învins-o categoric pe Maccabi Haifa, 7-2 sursa: Facebook

PSG a învins-o pe Maccabi Haifa, scor 7-2, în etapa a cincea a grupelor de UEFA Champions League. Parizienii se află pe primul loc în grupa H, cu 11 puncte, la egalitate cu Benfica Lisabona.

Leo Messi, Neymar și Kylian Mbappe au făcut spectacol în partida de pe Parc des Princes cu Maccabi Haifa. Elevii lui Christophe Galtier au marcat de șapte ori împotriva echipei din Israel. Cel care a deschis festivalul golurilor a fost Messi în minutul 19. Ulterior, Mbappe și Neymar au mărit avantajul parizienilor în minutele 32 și 35. Totuși, Maccabi a reușit să reducă din diferență în minutul 38 prin Seck.

În ciuda acestui gol, atacantul argentinian a ținut să își mai treacă încă o dată numele pe lista marcatorilor. Prima parte a meciului s-a sfârșit prin golul lui Messi din minutul 45. Partea a doua a partidei a început cu israelienii în atac. Maccabi a reușit să marcheze, din nou, în minutul 50. Golul a fost marcat de același Seck care a reușit dubla în partida disputată pe Parc de Princes.

Mbappe a mai punctat încă o dată pentru echipa sa în minutul 64. Trei minute mai târziu, Goldberg și-a introdus mingea în propria poartă, iar scorul a ajuns la 6-2. Totuși, tabela a fost închisă în minutul 84 când scorul a ajuns la 7-2 prin Soler. Nu este pentru prima dată când PSG a obținut un astfel de rezultat în Champions League. Parizienii au mai câștigat un meci, în 2017, împotriva lui Celtic, cu 7-1. În ceea ce privește echipa din Israel, pentru Seck a fost prima dublă pe care a reușit-o în cariera sa de jucător profesionist.

Echipele de start din meciul PSG - Maccabi Haifa 7-2

PSG a început meciul din capitala Franței cu Gianluigi Donnarumma. Ulterior, pe linia de fund au fost prezenți Achraf Hakimi, Marquinhos, Sergio Ramos, Juan Bernat. Responsabili pentru mijlocul terenului au fost Fabian Ruiz, Victor 'Vitinha' Ferreira, Renato Sanches. În ceea ce privește atacul campioanei Franței, acesta a fost format din Neymar Jr, Kylian Mbappe, Lionel Messi.

În același timp, Maccabi a început cu Josh Cohen în poartă. Fundașii care nu au făcut față atacanților Parisului au fost Abdoulaye Seck, Dylan Batubinsika, Sean Goldberg, Pierre Cornud. De asemenea, mijlocașii lui Maccabi au fost Ali Mohamed, Neta Lavi, Mohammad Abu Fani. În ceea ce privește atacul, echipa din Israel a început cu Tjaronn Chery, Omer Atzili, Frantzdy Pierrot.

În urma rezultatului din etapa a cincea a grupelor Champions League, PSG se află pe primul loc în grupa de calificare, cu 11 puncte, la egalitate cu Benfica. Echipa portugheză este ocupanta poziție secunde. Maccabi Haifa se află pe ultimul loc în grupa din care mai face parte și Juventus. Ambele formații au trei puncte în ierarhie, potrivit Digisport.ro.