Mbappe, dublă de senzație în meciul cu Nantes. PSG este liderul clasamentului. Video Sursa foto: dreamstime.com

Starul Kylian Mbappe a reuşit o dublă pentru Paris Saint-Germain în cursul meciului câştigat în deplasare de echipa sa, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei FC Nantes, sâmbătă, în cadrul etapei a 6-a a campionatului de fotbal al Franţei.

Mbappe a deschis scorul în minutul 18 al întâlnirii de pe Stade de la Beaujoire, la care au asistat 38.000 de spectatori, iar apoi a dublat avantajul oaspeţilor, după pauză (54), înainte de a fi înlocuit de brazilianul Neymar (63). Rezultatul final a fost stabilit de portughezul Nuno Menes, în minutul 68.

Nantes a evoluat în zece jucători din minutul 24, după eliminarea fundaşului Fabio.

PSG este liderul clasamentului, la egalitate de puncte (16) cu Olympique Marseille, care s-a impus la rândul ei, cu 2-0, pe terenul formaţiei AJ Auxerre, prin golurile brazilianului Gerson (7) şi chilianului Alexis Sanchez (84).

În cel de-al treilea meci programat sâmbătă în Ligue 1, Olympique Lyon a învins-o fără drept de apel, cu scorul de 5-0, pe Angers, graţie reuşitelor lui Karl Toko Ekambi (31, 59), Alexandre Lacazette (38), Castello Lukeba (62) şi Moussa Dembele (88).

În urma acestui succes, Olympique Lyon a urcat pe treapta a treia a podiumului, cu 13 puncte, la egalitate cu RC Lens, care va juca duminică în deplasare cu Stade Reims.

Tot duminică se mai dispută meciurile Montpellier - Lille, Brest - RC Strasbourg, AC Ajaccio - Lorient, Clermont - FC Toulouse, Troyes - Rennes şi OGC Nice - AS Monaco.