LIGA NAȚIUNILOR. România, VICTORIE cu mari emoții în Lituania. „Tricolorii” au marcat golul decisiv în minutul 90+4

Naționala României a câștigat cu scorul de 2-1 partida disputată, joi, în Lituania, în Grupa a 4-a a Seriei a 3-a valorice din Liga Națiunilor.

România a avut probleme în fața Lituaniei, dar s-a impus, joi, pe terenul balticilor, scor 2-1, într-o confruntare din Liga Națiunilor. „Tricolorii” au deschis scorul în prima repriză, datorită lui Alex Chipciu (13) și s-au văzut egalați, în minutul 90, după reușita lui Arturas Zulpa. Golul victoriei a fost reușit de Alexandru Maxim, în minutul 90+4. În primele două meciuri, România a remizat pe teren propriu cu Muntenegru (0-0), pe teren prorpiu, și cu Serbia (2-2), în deplasare.

În cealaltă partidă a serii, Muntenegru a fost învinsă de Serbia, acasă, scor 0-2 (Alexsandr Mitrovici 18 - penalty și 80). Clasamentul grupei arată astfel: 1. Serbia 7p, 2. România 5p, 3. Muntenegru 4p, Lituania 0p. Duminică, de la ora 16.00, România joacă pe „Arena Națională” cu Serbia, Lituania întâlnește, acasă, Muntenegru (ora 21.45).