Liga Campionilor. Real Madrid se califică în finală, după un meci de zile mari cu Bayern Munchen

Real Madrid s-a calificat în finala UEFA Champions League, după ce a învins-o, miercuri, pe teren propriu, pe Bayern Munchen, scor 2-1. Meciul a fost la nivelul unei semifinale, cu spectacol la tot pasul și dramatism total în final.

Oaspeții au deschis scorul prin Alphonso Davies (68), madrilenii au egalat datorită lui Joselu (88). Părea că meciul se va duce în prelungiri, pentru că în tur, cele două formații remizaseră, scor 2-2. Dar, același Joseul marcat în 90+1. Reușita, suspectă de ofsaid, a fost validată de VAR. La ultima fază, în al 12-lea minut de prelungiri, Bayern a egaalt, dar golul a fost anulat.

Liga Campionilor. Real Madrid și Bayern Munchen evoluează, diseară, de la ora 22.00, pe „Santiago Bernabeu”, în cea de-a doua manșă a semifinalelor UEFA Champions League. Jocul se anunță a fi unul de foc, ținând cont că în tur, scorul a fost egal, 2-2. În România, meciul e transmis de Prima Sport 1, Orange Sport 1 și Digi Sport 1.

Marți a fost stabilită prima finalistă care va lupta pentru trofeu, la data de 1 iunie, la Londra, pe Wembley. Borussia Dortmund a trecut de PSG, în deplasare, scor 1-0, după ce învinsese și în prima manșă, acasă, cu același scor. Sunt 50% șanse să se repete finala din 2013, tot de pe Wembley, atunci când Bayern a învins-o pe Borussia cu 2-1.

Liga Campionilor. Real - Bayern, bătălie pentru finala de pe Wembley

În weekendul trecut, Real Madrid a disputat un meci de campionat, 3-0 cu Cadiz, succes care i-a adus matematic titlul de campioană în Primera Division.

Bayern Munchen, în schimb, echipă care mai poate câștiga doar UEFA Champions League în acest sezon, după eșecurile dureroase din Cupă și din campionat, a fost învinsă în weekend de Stuttgart, 1-3.

Bucurie la Real Madrid

Jude Bellingham, Lucas Vasquez. El Clasico 2024 sursa: captura Instagram Real Madrid

În tur, Real Madrid a deschis scorul la prima ocazie prin Vinicius după o pasă fabuloasă oferită de Toni Kroos, dar Bayern a întors spectaculos rezultatul în debutul părții secunde prin golurile marcate de Leroy Sane și Harry Kane, ultimul dintr-o lovitură de la 11 metri. Un penalty a dus la stabilirea rezultatului final de 2-2, acesta fiind transformat de Vinicius, cu opt minute înaintea finalului.

Real Madrid este neînvinsă în ultimele opt dueluri cu Bayern Munchen în Liga Campionilor, înregistrând șase victorii și două remize. În plus, „albii” s-au impus în șase din precedentele șapte dispute contra bavarezilor pe teren propriu.

Când s-au duelat în semifinale Bayern a obținut calificarea în patru din cele șapte ocazii, însă echipa spaniolă a mers mai departe în ultimele două duble (2014 și 2018).

Carlo Ancelotti este neînvins în nouă confruntări cu Bayern, având un record de șase victorii și trei remize, conform gsp.ro.