Liga Campionilor. FCSB a umilit Virtus AC cu 7-1. Nemulțumirea lui Gigi Becali

Liga Campionilor. FCSB a umilit Virtus AC cu 7-1. Nemulțumirea lui Gigi Becali FCSB vs Virtus AC. Sursa foto: Facebook/ FCSB

București. Liga Campionilor la fotbal a debutat cu o victorie impresionantă pentru FCSB, care a învins-o pe Virtus AC cu scorul de 7-1, marți seara, pe San Marino Stadium din Serravalle, în prima manșă a turului întâi preliminar.

FCSB a deschis scorul în minutul șase printr-un penalty transformat de Darius Olaru, după ce De Lucia a comis un henț în careu, decizie confirmată prin arbitraj video.

Olaru a mărit rapid avantajul echipei în minutul 11 cu un șut spectaculos în vinclu de la aproximativ 20 de metri.

FCSB spulberă Virtus AC cu un categoric 7-1 în Liga Campionilor

Daniel Popa a înscris primul său gol oficial pentru FCSB în minutul 22, profitând de o ieșire necontrolată a portarului advers la o pasă în adâncime de la Olaru și finalizând cu un șut din unghi.

Cinci minute mai târziu, Popa a reușit dubla cu un șut bine plasat la colțul lung.

Olaru și-a completat hat-trick-ul în minutul 37, pătrunzând în careu după o pasă excelentă de la Popa.

După pauză, David Miculescu a adăugat două goluri pentru FCSB în meciul din Liga Campionilor.

Prima dată în minutul 70, după ce a driblat portarul în urma unei mingi respinse de Passaniti la șutul lui Popa, iar a doua oară în minutul 73, după o lansare în careu din partea lui Edjouma.

FCSB-Virtus, Liga Campionilor

FCSB-Virtus. Sursa foto: Facebook/ FCSB

Ulterior, echipa lui Becali a mai avut și alte ocazii de gol, dar fără să le concretizeze.

San Marino a marcat prin Manuel Battistini

Scorul extrem de favorabil pentru FCSB și relaxarea din natură a permis echipei gazdă să înscrie unicul gol al partidei din Liga Campionilor prin Manuel Battistini, în minutul 86, care a marcat de lângă Kiki, la o centrare a lui Rizzo.

În minutul 82, pentru gazde a intrat atacantul italian Federico Piovaccari, fost jucător al roș-albaștrilor în sezonul 2013-2014.

Meciul retur va avea loc pe 16 iulie, la Stadionul Steaua din București, începând cu ora 20.30.

În etapa secundă preliminară din Liga Campionilor, FCSB va întâlni echipa Maccabi Tel Aviv. Primul meci este programat să se desfășoare acasă, pe 23 sau 24 iulie, iar returul va avea loc în deplasare, pe 30 sau 31 iulie, potrivit Agerpres.

Nemulțumirea lui Gigi Becali după meciul din Liga Campionilor

După meciul spectaculos al FCSB, Gigi Becali a exprimat satisfacția față de performanța echipei sale în preliminariile din Liga Campionilor, dar nu a ezitat să își exprime și nemulțumirea.

Acesta a afirmat că Lixandru l-a convins că merită să fie în echipa de start.

Cu toate acestea, omul de afaceri a exprimat o nemulțumire în legătură cu obligativitatea de a folosi un jucător U21 în Liga 1.

Gigi Becali

Gigi Becali. Sursa foto: Facebook/ Gigi Becali

„Am zis să mă uit așa…pe mine altă ‘mireasă’ nu mă interesează. Voi aveți mai multe ‘mirese’. Am văzut și la început că ce avantaj… cu U21. E posibil să fie… eu trebuie să joc acum, cu Cluj, cu Băluță.

Pe mine nu mă interesează echipa națională. Eu n-am obligația să-l ajut nici pe Daniel Pancu, nici Burleanu, nici pe nimeni.

Eu trebuie să joc cu Musi acum, nu? Și ce fac? Cu Maccabi Tel Aviv eu o să joc cu Băluță… de ce să nu pot să exersez? De ce să nu joc în toate meciurile? Fac rotație, dar o să o fac când întru în grupele de Champions League”, a spus Gigi Becali despre preliminariile din Liga Campionilor.