Jucătoarea de tenis Irina Begu, deși învinsă la Adelaide, a urcat spectaculos în ierarhia mondială Sursa foto: Arhiva EvZ

La Adelaide, Irina Begu s-a oprit în semifinale, după o înfrângere scurtă, 3-6, 2-6 cu Sabalenka (Belarus, 24 de ani, 5 WTA)..În prezent, sportiva de 32 de ani se apropie de cea mai bună clasare din cariera ei de până acum.

Aryna Sabalenka, favorita nr. 2, a trecut rapid de Irina-Camelia Begu cu 6-3, 6-2 în semifinala de la Adelaide International 1, sâmbătă, și s-a calificat în meciul de simplu.

Begu o învinsese pe Sabalenka în singura lor întâlnire anterioară, care a avut loc anul trecut la Miami, printr-o victorie simplă în două seturi. De asemenea, Begu a ajuns în semifinala din această săptămână într-o perioadă foarte bună, după ce a obținut două victorii în Top 20 în fața Jelenei Ostapenko și Veronika Kudermetova în tururile anterioare.

Dar, de data aceasta, Sabalenka a fost jucătoarea dominantă a zilei, cele 17 lovituri câștigătoare ale sale fiind mai mult decât duble față de cele opt ale lui Begu. Sabalenka a avut 3 din 7 mingi de break în acest meci, în timp ce Begu nu a avut succes la cele trei mingi de break pe care le-a avut, toate la 4-2 în primul set.

Loviturile solide de dreapta ale lui Begu i-au oferit un avantaj de 0-40 jucătoarei necâștigătoare, dar serviciul bun al lui Sabalenka a ajutat-o pe aceasta să fructifice cinci puncte consecutive și să iasă din acest blocaj, în drum spre un avantaj de un set, relatează Wtatennis.

Sorana Cirstea avansează în turul următor al turneului WTA 500 de la Adelaide

Jucătoarea româncă Sorana Cîrstea, numărul 45 WTA, a învins în turul de calificări al turneului WTA 500 de la Adelaide cu 5-7, 6-4 și 6- în două ore și 23 de minute pe Camila Giorgi, jucătoare de tenis italiană, numărul 66 WTA.

Cu acest rezultat, câștigătoarea adaugă noi puncte în clasament pentru a avea acces la turneul WTA 500 de la Adelaide. Sorana va juca în finala calificărilor contra estonei Kaia Kanepi.

Emma Răducanu a părăsit terenul cu dureri și lacrimi înainte de Australian Open

Britanica de origine română Emma Răducanu a abandonat cu 6-0, 5-7 în meciul din turul al doilea împotriva slovacei Victoria Kuzmova, joi, în cadrul turneului WTA 250 Auckland Classic.

Fosta campioană de la US Open Răducanu a măturat primul set în 22 de minute, dar s-a împiedicat în setul secund și a fost examinată în timpul serviciului medical la glezna stângă, înainte de a părăsi terenul în lacrimi după ce nu a reușit să termine primul punct al decisivului.

„Am muncit enorm în ultimele luni și mă simt bine și încrezător”, a declarat Răducanu, scrie Stuff Media, citat de America Deportiva.