Irina Begu, în sferturile de finală ale turneului de la Adelaide. Victorie împotriva Jelenei Ostapenko, scor 6-3, 6-0

Primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, se aproprie. Jucătoarele de tenis din România se pregătesc pentru a obține cele mai bune performanțe. Irina Begu și Sorana Cîrstea joacă în această săptămână la turneul de la Adelaide.

Înainte de primul turneu de Grand Slam al anului, Australia a pregătit mai multe competiții premergătoare pentru jucătorii de tenis. Australian Open 2023 se va desfășura în perioada 16-29 ianuarie. Două românce se află pe tabloul principal de la Adelaide, turneu care se va desfășura în această săptămână. Este vorba de Irina Begu (34 WTA) și Sorana Cîrstea (45 WTA). Cele două sportive au trecut de prima rundă a turneului.Irina a avut nevoie de trei seturi ca să o învingă pe Shelby Rogers (47 WTA). În același timp, Sorana Cîrstea a reușit să o învingă pe Viktorija Golubic (76 WTA) în minimum de seturi. Cele două românce au meciuri grele de disputat în turul al doilea al turneului din Australia. Totuși, Begu a reușist să aibă o prestație solidă care să îi aducă victoria.

Irina Begu a învins-o în minimum de seturi pe Jelena Ostapenko

Românca în vârstă de 32 de ani a trecut de Jelena Ostapenko (18 WTA). Begu a avut nevoie de doar două seturi, scor 6-3, 6-0. Meciul dintre cele două a durat o oră și 14 minute. Este important de precizat că Irina a avut o revenire spectaculoasă în primul set. E a fost condusă cu scorul de 1-3, dar a reușit să câștige primul set cu 6-3.

În cel de-al doilea set Ostapenko nici nu a mai contat pe tabelă. Sportiva din Letonia a reușit să câștige doar șase puncte. Așadar, Begu și-a adjudecat cel de-al doilea set cu scorul de 6-0. Irina Begu va întâlni o rusoaică în sferturile de finală ale turneului de la Adelaide. Este vorba de Veronika Kudermetova (25 de ani, 9 WTA).

În ceea ce o privește pe Sorna Cîrstea, meciul ei este programat astăzi, 5 ianuarie, în jurul orei 12.00. Jucătoarea de tenis din România o va întâlni pe principala favorită a turneului, Ons Jabeur (28 de ani, 2 WTA). Cele două s-au mai întâlnit de trei ori până acum, iar Sorana a câștigat meciurile disputate în 2014 și 2013. Jabeur s-a impus în două seturi în 2022 în fața româncei.