Jocurile Olimpice de la Beijing. Românca Mihaela Hogaș nu și-a depășit condiția și a terminat penultima. VIDEO Sursa: COSR

Românca Mihaela Hogaș a participat, joi, în finala probei feminine de 1.000 de metri patinaj viteză, dar nu a reușit să se claseze decât pe locul al 29-lea.

Românca Mihaela Hogaș a participat, astăzi, la proba feminină de 1.000 m din concursul de patinaj viteză din cadrul Jocurilor Olimpice de Iarnă găzduite de capitala Chinei, Beijing. Sportiva „tricoloră” nu a reușit să treacă peste condiția de outsider și s-a clasat pe penultima poziție, cea de-a 29-a.

Românca Mihaela Hogaș nu a reușit minuni în timpul participării din finală și s-a clasat pe locul al 29-lea

La această probă s-a impus sportiva din Japonia, Miho Takagi. Mai mult, dincolo de acest succes, nipona a bifat un nou record olimpic. Ea a obținut timpul de 1 min 13 sec 19/100, a izbucnit în lacrimi după ce a aflat că a cucerit aurul.

Medalia de argint a revenit olandezei Jutta Leerdam, la 64/100 de învingătoare, după sportiva batavă ce a comis o greşeală în cel de-al doilea viraj.

Agerpres.

Performanță uriașă pentru japoneza Miho Takaki, care s-a impus la 1.000 de metri și a cucerit cea de-a 4-a medalie de la Beijing

Pentru Takagi a fost a patra medalie cucerită la JO 2022, la câteva zile după ce Japonia a ratat aurul în proba de urmărire pe echipe în faţa Canadei, când sora sa Nana a căzut în ultimul viraj.

Medaliile de argint la urmărire, 500 de m. şi 1.500 de m au completat bilanţul niponei la Beijing, după ce la JO din 2018 a câştigat aurul la urmărire pe echipe, argintul la 1.500 de m şi bronzul la 1.000 de m. Miho Takagi are nu mai puţin de 14 medalii la Campionatele Mondiale, dintre care cinci de aur. Clasamentul final:

Iată cum a arătat clasamentul final al probei de patinaj viteză, 1.000 de metri, proba feminină

1. Miho Takagi (Japonia) 1:13.19 2. Jutta Leerdam (Olanda) 1:13.83 3. Brittany Bowe (SUA) 1:14.61 4. Anghelina Golikova (Comitetul Olimpic Rus) 1:14.71 5. Antoinette de Jong (Olanda) 1:14.92 6. Ireen Wust (Olanda) 1:15.11 7. Kimi Goetz (SUA) 1:15.40 8. Vanessa Herzog (Austria) 1:15.644 9. Daria Kacianova (Comitetul Olimpic Rus) 1:15.649 10. Nao Kodaira (Japonia) 1:15.65 ........................................................ 29. Mihaela Hogaş (România) 1:19.33