Jaqueline Cristian face senzație la turneul de tenis de la Praga

Jaqueline Cristian face senzație la turneul de tenis de la Praga Sursa foto: Nikku/Xinhua

Românca Jaqueline Cristian merge mai departe în turneul de tenis de la Praga, după ce a învins-o, azi, pe Kateryna Baindl.

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat vineri în semifinala turneului de tenis feminin de la Praga, după ce a învins-o în sferturi pe ucraineanca Kateryna Baindl (998 WTA).

Jucătoarea de tenis Jaqueline Cristian a avut nevoie de trei seturi pentru a câștiga, după două ore și cinci minute, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-2.

În semifinală, românca o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Tereza Martincova și Nao Hibino.

Prezența româncei în semifinală îi aduce 110 puncte în clasamentul WTA și 11.276 euro. Într-un clasament live, ea a urcat 20 de poziții, până pe 102.

Reacția româncei Jaqueline Cristian după calificarea în semifinala de la Praga

Sursa foto: inquamphotos.com

Jaqueline Cristian la Transylvania Open tennis tournament in Cluj-Napoca, Romania, 27 October 2021. © Simion Tataru / www.ActionFoto.ro

„A fost un meci dur, de la început până la final. În al doilea set, mi-a scăzut nivelul de energie. Cred că am fost prea negativistă, de aceea nu am putut gestiona prea bine a doua manșă.

Dar, în setul decisiv, am revenit, mi-am spus că sunt o luptătoare și că vreau să câștig această partidă. Mă simt foarte bine, atmosfera e grozavă și e o plăcere să joc aici, în fața acestui public. Spectatorii m-au ajutat și sunt bucuroasă de asta,” a declarat Jaqueline Cristian, imediat după calificarea în semifinalele turneului de tenis din Praga.

Jaqueline Cristian, obișnuită să câștige de mică

Jaqueline Cristian, în vârstă de 25 de ani, a debutat pe tabloul principal al turneului WTA la BRD Bucharest Open 2015 în proba de dublu, alături de Elena-Gabriela Ruse. În martie 2017, ea a primit un wildcard în tragerea la sorți de calificare la Miami Open. Prima finală WTA a jucat-o la Bucharest Open 2019 în proba de dublu, alături de Elena-Gabriela Ruse, unde a pierdut în fața perechii Viktóriei Kužmová și Kristýna Plíšková.

Cea mai înaltă poziție la simplu în clasamentul WTA este locul 58 mondial, la 31 ianuarie 2022.

La vârsta de 13 ani a câștigat turneul „Les Petits As”, învingând-o în finală pe deținătoarea titlului mondial și favorita numărul 1 a competiției, americanca Alicia Black. Jaqueline a fost numărul 1 în clasamentul european printre jucătoarele de tenis cu vârsta sub 14 ani. A câștigat 14 titluri ITF la simplu și 10 la dublu.