Încă un mare succes pentru Cătălin Chirilă. A câștigat medalia de aur la în proba de canoe simplu - 1.000 de metri sursa: Facebook

Românul Cătălin Chirilă a cucerit medalia de aur în proba de canoe simplu pe 1.000 metri, sâmbătă, la Campionatele Europene de kaiac-canoe ce se desfășoară la Munchen.

Cătălin Chirilă (24 de ani), campion mondial în această probă, la începutul lunii, în Canada, românul a condus cursa de la un capăt la altul şi s-a impus cu timpul de 3 min 49 sec 681/1000, fiind urmat în clasamentul final de cehul Martin Fuksa, multiplu campion european şi medaliat la Mondiale, la 351/1000, şi de italianul Carlo Tacchini, la 1 sec 956/1000.

Încă o mare performanță pentru Cătălin Chirilă

Ultima medalie europeană la canoe simplu 1.000 m a fost cucerită în 2011 la Belgrad de Iosif Chirilă (argint), iar ultimul titlu european a fost obţinut de Florin Mironcic (2006) la Racice.

Chirilă (CSA Steaua) va evolua duminică, de la ora 12:30 (ora României), şi în finala probei de canoe simplu pe 500 de metri, în care este vicecampion mondial la Halifax (Canada), conform Agerpres.

De asemenea, Cătălin Chirilă a obținut medalia de aur la proba de canoe simplu pe distanța de 1.000 metri la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Halifax, în Canada, la data de 7 august. El a fost cronometrat cu timpul de 4 min 14 sec 28/100, după ce în serii fusese înregistrat cu cel mai bun timp, 3 min 59 sec 40/100. Cu o zi înainte, sâmbătă, 6 august, sportivul din România a câştigat medalia de argint în proba de canoe simplu pe 500 metri.

Medalie de aur și la Mondialele din Canada

La probele din serii, sportivul român a fost înregistrat cu o performanță și mai bună, timpul său fiind de 3 min 59 sec 40/100. Cătălin Chirilă activează la Clubul Sportiv al Armatei Steaua București. Ultima medalie de aur la un Campionat Mondial, la proba de 1.000 de metri caiac a fost obținută de Aurel Macarencu, în anul 1986. Anterior, Ivan Patzaichin de două ori, în 1973 și 1977 și Simion Ismailciuc, în 1963, au fost singurii singurii români care au mai luat aur în această probă.

În cursa de la Halifax, medalia de argint a fost câștigată de brazilianul Isaquias Santos, care a sosit la 1 sec 52/100 de Chirilă. Acesta este campionul olimpic de la Tokyo şi multiplu campion mondial. Pe locul al treilea pe podium, a urcat cehul Martin Fuksa, care a ajuns la distanță de 1 sec 93/100. De menționat că sportivul de pe locul trei, Martin Fuksa are cinci medalii de argint la Mondiale pe această distanţă, precum şi trei titluri europene.