Handbal. România s-a calificat la turneul final EHF Euro 2024

Handbal. România s-a calificat la turneul final EHF Euro 2024 Sursă foto: Facebook

România a obținut o nouă victorie împotriva Croației în preliminariile Campionatului European 2024. Echipa feminină s-a impus la Koprivnica, învingând croatele cu scorul de 25-23 și garantându-și astfel participarea la EHF Euro 2024.

Echipa României de handbal a jucat duminică seară în deplasare cu Croația reușind să se impună și să-și asigure un loc în turnerul final EHF Euro 2024.

România învinge Croaţia în preliminariile EHF Euro 2024

Echipa națională feminină de handbal a României a obținut o importantă victorie în deplasare împotriva Croației, la Koprivnica, cu scorul de 25-23, într-un meci disputat duminică. Astfel, tricolorele au obținut calificarea matematică la Campionatul European de handbal feminin din acest iarnă. România a marcat două goluri în ultimul minut, reușind să câștige meciul după ce a fost condusă în cea mai mare parte a timpului. Cu acest succes, România s-a calificat pe primul loc la turneul final.

În prima repriză, tricolorele au ținut piept echipei croate și au reușit să intre la vestiare la egalitate, scorul fiind de 11-11. Croatele au revenit puternic după pauză și au reușit să se distanțeze la un moment dat chiar la 4 goluri, însă echipa antrenată de Pera a reușit să revină și să egaleze în ultimele minute ale jocului.

Echipa națională feminină de handbal a României

Sursă foto: Facebook

Calificarea directă la turneul final EHF Euro 2024

Chiar dacă un egal era suficient pentru calificarea României, tricolorele au dorit să-și asigure locul la Campionatul European printr-o victorie cu o diferență de două goluri, la fel cum s-a întâmplat și în meciul tur de la Bistrița-Năsăud, când echipa antrenată de Pera s-a impus cu scorul de 26-24.

Cristina Laslo, noul căpitan al Naționalei României după retragerea Cristinei Neagu, nu a avut cel mai bun meci al său, comițând mai multe erori neforțate. Cu toate acestea, a reușit să își aducă contribuția în momente critice ale partidei, marcând de două ori. În privința altor jucătoare, pentru România au înscris Sonia Seraficeanu de 6 ori, Corina Lupei de 5 ori, Bianca Bazaliu de 3 ori, Cristina Laslo de 2 ori, Andreea Cristina Popa de 2 ori, Ştefania Stoica de 2 ori, Lorena Ostase de 2 ori, Mihaela Andreea Mihai o dată, Ana Ciolan o dată și Alicia Gogîrlă o dată.

Cum a evoluat echipa României

Daciana Hosu a realizat 11 intervenții (33,33%), în timp ce Bianca Curmenţ a avut 5 intervenții (83,33%). Golurile echipei gazdă au fost marcate de Andrea Simara de 6 ori, Kristina Prkacin de 3 ori, Josipa Mamic de 3 ori, Paula Posavec (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud) de 2 ori, Camila Micijevic (care va juca din vară la SCM Craiova) de 2 ori, Katarina Jezic (Dunărea Brăila) de 2 ori, Klara Birtic de 2 ori, Sara Senvald o dată, Stela Posavec o dată și Dejana Milosavljevic (SCM Craiova) o dată.

Tea Pijevic (Gloria Buzău) a apărat 12 șuturi (37,50%), în timp ce Ivana Kapitanovic (CS Rapid Bucureşti) a avut 2 intervenții (28,57%).

Meciul a fost arbitrat de bulgarii Gheorghi Doicinov și Iulian Gorețov, iar delegatul EHF a fost slovaca Zuzana Fuleova.

În celălalt meci al grupei, Grecia a învins Bosnia-Herțegovina cu 27-23. România ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Croația, cu 4 puncte, Grecia, cu 4 puncte, și Bosnia-Herțegovina, cu 0 puncte.

Cu cine va juca România la turneul final EHF Euro 2024

În etapele următoare, echipa națională a României va întâlni Bosnia în deplasare pe 4 aprilie și Grecia acasă pe 7 aprilie, continuând campania de calificare. La ultimele două ediții ale Campionatului European, România s-a clasat pe locul 12, în contrast cu performanța din 2018, când a ocupat locul 4. Cea mai notabilă realizare a tricolorelor rămâne medalia de bronz obținută în 2010. Norvegia este actuala campioană în exercițiu a competiției.

Campionatul European de handbal feminin va avea loc între 28 noiembrie și 15 decembrie 2024, fiind găzduit de Austria, Ungaria și Elveția.