România, eliminată de la campionatul european de handbal masculin

România, eliminată de la campionatul european de handbal masculin România pierde campionatul de handbal european. Sursa Foto - Facebook, FRH - Federația Română de Handbal

România, ultima clasată la Campionatul European de handbal masculin. Croația se impune în fața României cu un scor impunător

România a fost eliminată de la Campionatul European de handbal masculin.

Desfășurarea ultimului meci de handbal din campionat

„Tricolorii” antrenați de Xavi Pascual au pierdut ultimul meci de la turneul final în fața Croației, cu scorul de 25-31. România nu a obținut niciun punct la turneul final.

La minutul 2, Croația și România au egalat, fiecare având câte un gol marcat.  La minutul 12, croații au fost în avantaj, cu 6-5. De atunci, „tricolorii” nu au mai putut recupera.

La minutul 30, Croația era cu patru goluri înainte (16-12). Diferența a devenit de cinci goluri la minutul 45 (24-19). Croația a terminat meciul cu 31 de goluri și România cu 25.

România este descalificată de la campionatul de handbal masculin. Sursa Foto - Facebook, FRH - Federația Română de Handbal

Clasamentul grupei B

România are zero puncte. Este ultima clasată în Grupa B.  România a pierdut în fața Austriei,  cu 24-31, în fața Spaniei cu 24-36 și  a mai avut o remiză de 28-28 cu Croația

Pe locul trei este Spania cu două puncte, care a a luat bătaie cu 29-39 de la Croația

Croația și Austria ocupă primele două locuri, având trei puncte în mod egal.

Cum arată situația în celelalte grupe?

Grupa A e dominată de echipele Franței și Germaniei după două runde disputate. Germanii au obținut două victorii în două meciuri (27-14 cu Elveția și 35-31 cu Portugalia). F

Franța a obținut o victorie și o remiză (39-29 cu Macedonia de Nord și 26-26 cu Elveția).  Germania are patru puncte, fiind pe prima poziție, iar Franța pe locul doi, cu trei puncte.

Ultimul meci se va disputa la sala Mercedes-Benz Arena din Berlin, potrivit DigiSport.

România nu stă bine nici la campionatul de handbal feminin

Ultima perioadă a fost nefastă pentru handbalul românesc. Handbalul românesc este în depresie: Scorul 22-24, naționala a pierdut meciul cu Germania și ratat calificarea la Jocurile Olimpice.

Handbalul românesc este încă în depresie. Naționala de handbal feminin a României a pierdut meciul cu Germania, la scorul 22-24, pe 7 decembrie.

Cristina Neagu și-a anunțat retragerea de la națională.