Grevă generală în învățământ, chiar înainte de Evaluarea Națională și Bacalaureat. Profesorii cer noi măriri de salarii

Grevă generală în învățământ, chiar înainte de Evaluarea Națională și Bacalaureat. Profesorii cer noi măriri de salariiGrevă profesori. Sursă foto: Facebook

Sindicaliștii din educație de la „Spiru Haret” și FSLI au propus, într-un mesaj intern, declanșarea unei greve de avertisment pe 18 mai, urmată de o grevă generală pe 25 mai 2026, pe fondul nemulțumirilor privind condițiile de muncă, efectele Legii nr. 141/2025 și prevederile proiectului noii legi a salarizării.

Liderul Federației „Spiru Haret”, Marius Nistor, a declarat că protestele nu au legătură cu actuala criză politică.

Sindicatele din educație pregătesc grevă generală

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ a anunțat declanșarea unui referendum intern prin care cadrele didactice sunt consultate cu privire la organizarea grevei generale din 25 mai 2026, precedată de greva de avertisment din 18 mai.

Potrivit organizației sindicale, decizia vine în contextul nemulțumirilor provocate de efectele Legii nr. 141/2025 și de prevederile proiectului legii-cadru a salarizării, despre care reprezentanții profesorilor susțin că propune „salarii incorecte” pentru personalul din învățământul preuniversitar.

„În contextul efectelor generate de Legea nr. 141/2025 și al prevederilor Proiectului legii-cadru a salarizării, care propune salarii incorecte pentru personalul din învățământul preuniversitar, am declanșat REFERENDUM-UL pentru consultarea privind GREVA GENERALĂ din 25 mai 2026, precedată de GREVA de AVERTISMENT din 18 mai 2026.

Acest demers are ca obiectiv apărarea drepturilor profesionale, a condițiilor de muncă și a statutului personalului din învățământ, într-un moment în care măsurile propuse aduc presiune suplimentară, dezechilibre majore și o lipsă evidentă de respect față de cei care susțin zi de zi școala românească”, se arată într-o informare distribuită inclusiv pe social media.

Grevă profesori

Grevă profesori. Sursă foto: Facebook

Greva din învățământ nu ar avea legătură cu criza politică

Marius Nistor, președintele Federației „Spiru Haret”, a declarat pentru publicația de specialitate Tribuna Învățământului că eventualele proteste sunt decise de angajații din sistem, nu de partide politice.

„Să fie foarte clar pentru toată lumea: nu facem acțiuni de protest la comanda vreunui partid politic. N-am făcut niciodată și nu vom face nici de-acum înainte. Singurii care decid acțiunile de protest sunt colegii noștri”, a spus Marius Nistor pentru sursa citată.

Președintele Federației „Spiru Haret” a arătat și că sindicaliștii sunt nemulțumiți de faptul că, în teritoriu, Ministerul Educației ar presa directorii de școli să renunțe la unele drepturi, precum voucherele de vacanță, pentru a face economie.

Discuții în sistem privind data protestului

Profesorii nu sunt în deplin consens în privința momentului în care ar trebui declanșată greva. Unii consideră că luna iunie, înainte de Evaluarea Națională, ar fi o perioadă mai potrivită decât luna mai, deoarece în mai pierd bani dacă nu își susțin orele.

Alți profesori susțin că protestul ar trebui organizat chiar în timpul examenelor, pe motiv că Guvernul nu ar fi înțeles noțiunea de „boicot”. Există și cadre didactice care cred că greva ar trebui declanșată după susținerea examenelor.

Sindicatele reclamă salarii incorecte și lipsa dialogului

În informarea transmisă, FSLI invocă solidaritatea în rândul personalului din educație și critică norma de muncă excesivă, precum și deciziile luate fără consultare reală cu angajații afectați.

„Nu mai putem accepta salarii incorecte, încărcarea excesivă a normei de muncă și decizii luate fără un dialog real cu cei direct afectați. Educația trebuie tratată ca o investiție esențială în viitorul acestei țări. Este momentul solidarității, al responsabilității și al asumării. DOAR UNIȚI VOM REUȘI!”, este mesajul transmis în informare.

Ne puteți urmări și pe Google News