Gigi Becali, tranșant cu Diana Buzoianu: E țărăncuță, n-a fost în străinătate

Gigi Becali, tranșant cu Diana Buzoianu: E țărăncuță, n-a fost în străinătateSursa foto: captura video

Gigi Becali a lansat un atac dur la adresa ministrului interimar al Mediului, Diana Buzoianu, după introducerea noului ghid de utilizare a plajelor. Oficialii susțin că măsurile aduc reguli clare și echilibru între economie și protecția mediului.

Ministerul Mediului a anunțat reguli noi pentru organizarea și utilizarea plajelor. Gigi Becali a atacat-o pe Diana Buzoianu

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a publicat un ghid privind utilizarea plajelor de pe litoralul românesc, document care stabilește reguli pentru amenajare și exploatare. Inițiativa introduce o zonă continuă de contact cu apa, obligativitatea unor trasee pietonale libere și restricții clare privind construcțiile și intervențiile pe plajă.

Potrivit instituției, măsurile urmăresc să creeze un cadru coerent pentru un sector care a funcționat, până acum, fără reguli unitare. Oficialii vorbesc despre un prim pas într-un proces mai amplu de reorganizare a modului în care sunt administrate plajele.

Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a explicat obiectivele documentului și direcția în care autoritățile intenționează să meargă.

Acest ghid este primul pas prin care punem ordine într-un spaţiu care a funcţionat ani de zile fără reguli coerente. Nu vorbim doar despre estetică, ci despre acces public real, despre echilibru între interesul economic şi protecţia mediului şi despre predictibilitate pentru operatori. În perspectiva noilor contracte de închiriere pe 10 ani, acest document oferă repere clare pentru modul în care vor arăta şi vor funcţiona plajele. Analizăm inclusiv posibilitatea ca aceste principii să devină parte integrantă din contracte, astfel încât regulile să nu mai fie opţionale”, a declarat Diana Buzoianu.

Diana Buzoianu

Diana Buzoianu. Sursă foto: Facebook

Gigi Becali contestă restricțiile și acuză impact negativ asupra turismului. Ce a spus despre Diana Buzoianu

Reacțiile nu au întârziat să apară. Omul de afaceri Gigi Becali (67 de ani) a criticat public măsurile anunțate, considerând că intervenția statului limitează inițiativa privată și afectează dezvoltarea turismului.

Acesta a făcut referire directă la noile restricții și la modul în care operatorii economici își desfășoară activitatea pe litoral.

Vine ministra asta de la Mediu și spune că pe plajă nu poți aia, nu poți aia. Păi, bă, plaja n-ai inventat-o tu! Ea e femeie frumoasă și deșteaptă, numai că e țărăncuță în a vedea lucrurile. Ea n-a fost prin străinătate. Privatul, comerciantul, el speculează cum trebuie să meargă treaba, turismul. Nu spui tu că n-are voie să facă aia sau alt lucru. Când și-a luat plaja pe 10 ani, omul și-a făcut un calcul comercial”, a spus Becali.

Gigi Becali

Gigi Becali. Sursă foto: Captură video

Gigi Becali a explicat demersurile proprii pentru amenajarea plajei

Totodată, Gigi Becali a declarat că a solicitat autorizație pentru instalarea unui cort pe plajă, ca soluție temporară în lipsa aprobărilor pentru construcții permanente.

Potrivit acestuia, regulile actuale nu permit nici realizarea unor structuri ușoare din lemn, ceea ce îi limitează opțiunile de amenajare.

Acum am făcut cerere să iau aprobare de cort, fiindcă nu-mi dă voie să fac nimic acolo. Cort pe plajă ai voie, că au și ăia pentru evenimente. Cortul poți să-l demontezi. Fac un cort, îl țin 2-3 luni și îl demontez. Fiindcă nu-mi dă aprobare să fac nici măcar pentru construcție din lemn, că se sperie fluturii și niște păsări”, a spus Gigi Becali.

Autoritățile susțin că noile reguli urmăresc echilibrul între economie și mediu

Reprezentanții Ministerului Mediului susțin că ghidul publicat are rolul de a stabili reguli clare pentru toți operatorii și de a asigura un echilibru între activitatea economică și protecția mediului.

Documentul este considerat o etapă inițială într-un proces mai amplu, care ar putea duce la integrarea acestor reguli în viitoarele contracte de închiriere a plajelor pe termen de 10 ani. Scopul declarat este crearea unui cadru predictibil pentru investitori și, în același timp, protejarea ecosistemelor de pe litoral.

1
1