Gigi Becali, surprinzător după o calificare cu emoții. FCSB și-a făcut viața grea cu CSKA 1948 Sursă foto: Arhivă EVZ

Chiar dacă au tremurat serios în repriza a doua a meciului cu CSKA 1948 Sofia, cei de la FCSB nu i-au dat emoții lui Gigi Becali. Finanțatorul a avut o atitudine surprinzătoare la final.

FCSB merge în turul 3 preliminar din Conference League, după o dublă victorie cu bulgarii de la CSKA 1948 Sofia, scor 1-0 și 3-2, iar Gigi Becali este mulțumit. În ciuda faptului că joi, „roș-albaștrii” au tremurat serios în repriza a doua. După ce au condus cu 1-0 la pauză, oaspeții au revenit și au marcat de două ori. Lucrurile s-au calmat în final, atunci când FCSB a obținut victoria.

„S-a întâmplat... Au dat două goluri din întâmplare. Nu am avut nicio emoție! Ce? Se prelungea meciul și băteam în prelungiri!”, a afirmat Gigi Becali pentru gsp.ro.

Damjan Djokovici a explicat că FCSB și-a îngreunat singură situația, în repriza a doua, pentru că le-a permis bulgarilor să întoarcă rezultatul de pe tabelă.

„Noi ne-am făcut jocul greu, am intrat în jocul lor, dar ne-am refăcut, am arătat caracter și am întors scorul.

Nu a fost bine din partea noastră, la 1-1 trebuia să fim mai concentrați. E bine că am întors scorul și mergem mai departe. Trebuie să fie o lecție, cred că am intrat puțin cam moale, nu se poate așa în Europa. Trebuie să ne învățăm.

Cred că ați văzut și voi. Ei au simțit că poate nu reușesc tehnic sau tactic cu noi, au băgat atributele (n.r. agresivitatea).

M-au luat emoțiile puțin (n.r. la faza în care și-a lovit adversarul cu palma). Bine, atât de agresiv nu a fost... A fost un actor bun adversarul. Trebuie să învăț să fiu mai calm”, a spus și Damjan Djokovici, autor a două goluri.

FCSB fotbal

FCSB va menaja mai mulți titulari cu CSKA Sofia. foto: Facebook

Urmează un adversar solid, vicecampioana din Danemarca

În faza următoare, FCSB o va întâlni pe Nordsjaelland, vicecampioana Danemarcei. Turul ar urma să aibă loc la București, joi, 10 august, iar returul din Danemarca ar avea loc pe 16 august.

UEFA a fost de acord ca returul să aibă loc o zi mai devreme decât fusese programat inițial, adică pe 16 august.