Hagi s-a calificat în turul trei al Conference League. Urartu - Farul, scor 2 - 3. Update

Hagi s-a calificat în turul trei al Conference League. Urartu - Farul, scor 2 - 3. Update Jucătorii de la Farul vor să se califice mai departe în Conference League.Sursa foto: Inquam Photos / Alex Nicodim

Farul și Urartu au ajuns la egalitate în minutul 57, după trei goluri pe care au fost marcate în debutul celei de-a doua reprize. După ce Urartu a deschis scorul și a marcat pentru 2 - 0 în minutul 47, Farul a revenit cu două goluri, egalând, 2-2. Farul Constanța joacă pentru supraviețuirea în cupele europene, în această seară, cu o echipă anonimă din Armenia. Oamenii lui Hagi s-au impus în tur cu scorul de 3-2.

Update 8 Farul Constanța a terminat câștigătoare în Armenia, după o primă repriză în care a stârnit îngrijorare, nereușind mai nimic. Jucătorii lui Gică Hagi au revenit în cea de-a doua repriză și s-au impus, într-un final, cu același scor ca și în meciul trei

Update 7: Farul a înscris din nou, în ultimele minute ale meciului, pentru 3-2, așa cum a făcut-o și la Constanța. Tudor Băluță l-a lansat pe contratac pe Alibec, iar atacantul a sprintat, a driblat un adversar și l-a învins pe Melikhov cu un șut la colțul lung.

Update 6: Cele 90 de minute de joc s-au încheiat cu scorul egal 2- 2. Arbitru a anunțat că partida va fi prelungită cu alte opt minute, din cauza întreruperilor. Dacă trece de campioana Armeniei, Farul Constanța o va înfrunta, în turul 3 preliminar al Conference League, pe Flora Tallinn, campioana Estoniei.

Update 5: Farul a revenit în joc și a avut două ocazii, una după alta. În minutul 59, echipa lui Hagi a trecut pe lângă golul trei, după ce Mazilu a centrat din corner, iar Băluță a deviat la bara a doua. Alibec nu a putut finaliza din 8 metri. După alte câteva minute (min 63) Tudor Băluță a fentat un adversar și a șutat cu stângul de la marginea careului pe lângă bara din dreapta a porții armenilor.

Update 4: În minutul 57, scorul a ajuns 2 - 2, după ce armenii au condus cu 2 - 0. Urartul a condus cu 2 - 0 din minutul 47. Maksimenko a profitat de greșeala lui Artean, a recuperat la marginea careului și a tras spre poartă. Aioani a respins defectuos în față, iar Sabua nu a iertat și a dublat avantajul gazdelor.

Farul a redus din diferență în minutul 53 și mai apoi a egalat în minutul 57. La primul gol Denis Alibec a centrat din corner, iar un adversar a deviat balonul până la picioarele lui Nedelcu care a trimis mingea în plasă, din 2 metri. În minutul 57, Adrian Mazilu a trimis o pasă lobată peste defensiva adversă, iar Alibec l-a învins pe portatul gazdelor cu un șut la colțul lung, din 7 metri.

Update 3: Farul a ratat în minutul 37 o ocazie uriașă. Rivaldinho a recuperat mingea de la un adversar, dar nu a reușit să trimită în poarta goală, ci în plasa laterală.

Update 2: În minutul 22, armenii au înscris încă o dată, prin Maksimenko, însă arbitrul a anulat golul pe motiv de ofsaid.

Update 1: Primul gol a partidei de la Erevan, capitala Armeniei a fost înscris de gazde, în minutul 11. Antwi a șutat de la aproximativ 20 de metri și l-a învins pe portarul Farului, Marian Aioani.

Farul Constanța are un început dezastruos de sezon, iar Gheorghe Hagi se gândește să concedieze mai mulți fotbaliști în care nu mai are încredere. Campioana României s-a făcut de râs în preliminariile Ligii Campionilor, acolo unde a fost eliminată încă din primul tur, de Sheriff Tiraspol (1-0 și 0-3), apoi a pierdut, acasă, cu Poli Iași, scor 1-3.

Azi, de la ora 19.00, dobrogenii joacă, în Armenia, pe terenul celor de la Urartu, returul din turul 2 preliminar al Conference League. O partidă cu mari emoții pentru Farul, care în prima manșă s-a impus, greu, în final, scor 3-2.

Pe lista neagră a lui Gică Hagi s-ar afla Fabio Vianna, Zorhan Bassong, Damien Dussaut, Diogo Queiros și Amine Benchaib, fotbaliști aduși de Farul Constanța în perioada de merctao din vară, anunță Playsport.

Farul Constanța, un meci esențial pentru acest sezon

„Evaluarea vom vedea când se încheie, dar suntem foarte mulți în vestiar, asta le-am zis, că suntem foarte mulți în vestiar. Când lucrurile au fost în halul în care au fost, ce să mai zici? Vom reflecta și vom lua decizii care trebuie să fie bune pentru club”, spunea antrenorul, după eșecul cu ieșenii.

„Vom juca un meci important, un meci de cupe europene. Ne dorim să avem aceeași prestație foarte bună. Ne cunoaștem adversarul, joacă fotbal, iese la joc. Cred că ne asemănăm la ideea de joc. Cred că va fi un meci foarte interesant. Ne dorim și noi să ne calificăm, la fel ca ei. Totul va ține de mici detalii și sper să fim mai inspirați decât ei. La Constanța a fost un meci foarte competitiv, cu două echipe care au jucat fotbal, care au marcat, care au avut momentele lor. Cred că și mâine va fi la fel”, a spus Gică Hagi înaintea partidei cu armenii.

„Potrivit spuselor sale, un meci de fotbal durează 90 de minute, tot atât cât trebuie să joace și fotbaliștii din teren. Important este, din perspectiva sa, cum se termină acest joc, indiferent de felul în care începe. Pe de altă parte, Hagi a apreciat jucătorii adverși spunând că practică un fotbal foarte bun”, a mai precizat Hagi.