Germania la răscruce: Revenire la trecut sau statu-quo european
- Florian Olteanu
- 22 februarie 2025, 20:24
Protest AfD / Sursa foto: Dreamstime.comGermania la răscruce: revenire la trecut sau statu-quo european? Uniunea Europeană are două motoare, unul german și altul francez dar un design italian. Germania, motorul principal se apropie de un test. Sau va fi un „reset”?
Germania cel mai mare stat al UE ca populație va da pe 23 februarie 2025, testul democrației. Același test pe care Franța l-a trecut cu mari emoții. Deosebirea a fost că atunci aveam o administrație Biden iar relația SUA - UE mergea. Acum, administrația Trump ignoră UE, la fondarea căreia americanii au contribuit prin Planul Marshall.
Germania: AfD este neo-nazist sau suveranist?
AfD promovează obiective de la minimal la maximal. Minimale ar fi reducerea migrației, suspendarea sine die a prevederilor Acordului de la Schengen. Maximal ar fi un fel de „DEXIT”, denumirea oficială a Germaniei fiind Deutschland. AfD este un partid suveranist ca și Fratelli d Italia ca și Rassemblement National din Franța. Evident, simpatizanții extremiști de dreapta, inclusiv neo-naziști se regăsesc. Totuși AfD are discurs anti-imigrație, mai ales contra musulmanilor.
Aici, se știe că naziștii din anii 30, susțineau musulmanii ca să poată contracara populația evreiască. În plus, valorile AfD nu afectează ca în zona suveranistă românească drepturile la parteneriat civil între persoane de același gen. Lidera AfD are parteneriat cu o elvețiancă și au copii împreună. Adică formează un cuplu oficial sau o familie în care partenerii sunt femei. Deci, membrii comunităților LGBTQ+ nu ar avea motive de îngrijoare.
Germania: cum s-a ajuns la preponderența extremei drepte?
Germania a luptat ani de zile în Războiul Rece cu demonii nazismului. Totuși, persoane care au făcut parte din NSDAP dar s-au denazificat sau au fost reabilitate, ori nu au fost inculpate vreodată au influențat politica și economia germană și mondială. Mă refer la primul Președinte al Comisiei Europene din istorie, la Walther Hallstein. A fost profesor de economie în plin regim nazist. Apoi a pus umărul la clădirea Uniunii Europene. Mă refer la primul primar nazist al Vienei Hermann Neubacher, la rândul lui devenit expert pe probleme economice la nivel internațional.
Nu mai vorbesc de faptul că trupele NATO din Europa s-au bazat pe foști militari din Wehrmacht. Fiul lui Heinz Guderian, Gunther Heinz Guderian a fost inspectorul trupelor de tancuri ale NATO în Europa de Vest.
Integrarea DDR - un factor care a reaprins vechile dispute interbelice
Se știe că prima extindere a CEE după 1990, a fost absorbția DDR-Republicii Democrate Germane în Germania Federală. Ori, aici, sovieticii procedaseră la fel. Friedrich Paulus feldmareșalul care s-a predat la Stalingrad a lucrat în reorganizarea miltiară a DDR. Și ca el au fost mulți. Intrând în FRG, DDR a venit cu încărcătura de ură contra capitalismului, după cum și cei din Vest îi urau pe cei din Est. Marca DDR echivala cu 60 phenningi RFG.
Ori, Helmuth Kohl, Cancelarul Reunificării a realizat schimbarea la paritate. Economia DDR a fost anulată ca neproductivă. Șomajul a sărit la cote amețitoare. Astăzi, în fosta DDR, fostii comuniști est-germani domină administrațiile landurilor și chiar parlamentele landurilor. Așadar, deși s-a unit acum aproape 35 de ani, Germania încă mai este divizată între Est și Vest.
Și mai este ceva. Foarte mulți germani au migrat în Polonia pe fondul accesării record de către Guvernul de la Varșovia a fondurilor europene. Atât de mulți ingineri germani au plecat în Polonia încât, Guvernatorul Băncii Naționale Poloneze în epca Kakcynczky a spus că se temea ca Polonia din 2023 să nu aibă soarta celei din 1939.
În loc de epilog
La 18 iulie 1925, apărea Mein Kampf, lucrarea scrisă de Adolf Hitler. Atunci, Republica de la Weimar era considerată ca fiind expresia unui act politic defetist de către extrema dreaptă interbelică germană. Asta deși planurile Dawes, Young vor reeșalona și vor anula datoriile germane de război în intervalul 1924-1929. Migrația în Germania era sesizată de Alvin Toffler acum peste patru decenii nu a fost invenția Angelei Merkel din 2011.
Pe 23 februarie 2025, alegerile anticipate din Germania vor fi un test major, întoarcerea la izolaționism sau păstrarea statu-quo-ului european.