FOTBAL EUROPEAN. Manchester City A CÂȘTIGAT în minutul 90+6. Oamenii lui Guardiola au o serie NĂUCITOARE de victorii în Premier League

Manchester City a învins-o, miercuri, pe teren propriu, pe Southampton, scor 2-1, și a bifat cea de-a 12-a victorie consecutivă în campionat.

Manchester City s-a impus, miercuri, acasă, în confruntarea cu Southampton, scor 2-1, în etapa a 14-a a Premier League. Gazdele au deschis scorul prin Kevin De Bruyne (47), oaspeții au egalat prin Oriol Romeu (75). Partida părea să se îndrepte spre un rezultat de egalitate, dar Raheem Sterling a adus victoria pentru „cetățeni”, în mintul (90+6). A fost cel de-al 12-lea succes consecutiv obținut de City, în acest sezon, în Premier League. Tot miercuri, Chelsea a trecut, acasă, de Swansea (1-0), Arsenal a învins-o acasă pe Huddersfield (5-0), iar Liverpool s-a impus la Stoke (3-0).

În clasament, City e lideră, cu 40 de puncte și e urmată de Manchester United 32 și Chelsea 29.