FCSB s-a calificat după un meci în care și-a îmbolnăvit suporterii de inimă. Craiova și Sepsi merg și ele mai departe sursa: Facebook

Revenirea lui Nicolae Dică pe banca tehnică a celor de la FCSB a fost una fericită. Joi, „roș-albaștrii” s-au impus în returul cu Saburtalo, scor 4-2, și s-au calificat în turul 3 preliminar al Conference League.

FCSB s-a calificat cu mari emoții în turul al 3-lea al Conference League, după o victorie spectaculoasă (scor 4-2), dar chinuită, în fața georgienilor de la FC Saburtalo. În tur, „roș-albaștrii” au pierdut cu scorul de 0-1 și între timp au rămas fără antrenorul Toni Petrea, care a plecat de la echipă. Locul său a fost luat de Nicolae Dică, iar revenire fostului „decar” a fost de bun augur, pentru că FCSB a rămas în cupele europene.

FCSB s-a impus în finalul partidei cu gruzinii de la FC Saburtalo și s-a calificat mai departe

Golurile au fost marcate de Joyskim Dawa (minutul 44), Malcom Edjouma (55), Florinel Coman (80), Risto Radunovic (87 - penalty). Oaspeţii au punctat prin Guram Goşteliani (69) şi Iuri Tabatadze (78).

Finalul de meci a fost foarte tensionat, Cordea văzând cartonaşul roşu în al patrulea minut de prelungire. În turul 3 preliminar din Conference League, FCSB va da peste Vikingur (Feroe) sau peste DAC Dunajska Streda. Echipa slovacă a câştigat cu 2-0 în prima manşă.

Universitatea Craiova s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce a învins echipa albaneză Vllaznia Shkoder cu scorul de 3-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, în manşa a doua a turului secund preliminar.

După 1-1 în Albania, Universitatea a dominat categoric partida revanşă şi s-a impus fără emoţii, deşi a marcat destul de târziu, prin Alexandru Mateiu (58), Raul Silva (62) şi Valerică Găman (80). Universitatea Craiova va înfrunta echipa ucraineană Zaria Lugansk, primul meci fiind programat în deplasare (Polonia, 4 august), iar manşa secundă în România (11 august).

Sepsi, victorie cu mari emoții, după executarea loviturilor de departajare

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat în turul 3 preliminar al Europa Conference League după ce a învins cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare formaţia slovenă Olimpija Ljubljana, joi seara, pe Stadionul Stozice din Ljubljana, în manşa secundă a turului 2 al competiţiei.