FCSB revine pe podium după succesul de la Pitești. „Roș-albaștrii” rămân în lupta pentru titluSursa: Facebook/ Andrei Cordea

FCSB a învins-o pe FC Argeş cu scorul de 2-1 (0-0), duminică seara, în deplasare, la Piteşti, într-o partidă din etapa a 27-a a Superligii de fotbal. „Roș-albaștrii” au urcat pe podiumul clasamentului.

FCSB a punctat de două ori în primele zece minute ale reprizei secunde, prin Adrian Şut (48), după o mingea respinsă de portarul Cătălin Straton, şi Deian Sorescu (54), la primul său gol pentru ''roş-albaştri'', după o pasă venită de la Şut.

Golul gazdelor a fost marcat de congolezul Kevin Koubemba (62), după o eroare a lui Risto Radunovic. FC Argeş a ajuns la 11 etape consecutive fără victorie, şase egaluri şi cinci înfrângeri.

FCSB a bifat a şaptea sa victorie consecutivă în deplasare și se află pe locul al 3-lea al clasamentului, cu 51 de puncte, după Farul (58) și CFR Cluj (53).

FCSB este pe podium, după succesul de la Pitești

În tur, FCSB a câştigat cu 3-2.

FC Argeş - FC FCSB 1-2 (0-0), Stadion ''Nicolae Dobrin'' - Piteşti Au marcat: Kevin Koubemba (62), respectiv Adrian Şut (48), Deian Sorescu (54). Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Mihai Marius Marica (Bistriţa); al patrulea oficial: Rareş George Vidican (Satu Mare) Arbitru video: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Mircea Orbuleţ (Bucureşti) Observatori: Florin Hîncu (Braşov) - CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru) - LPF

„Aș vrea să îmi felicit echipa pentru efortul depus. Am zis că ne interesează cele trei puncte. Le-am luat, dar se putea mai ușor, dacă eram mai concentrați în fața porții. Suntem mulțumiți și pregătim următorul meci.

De data asta, echipa a fost mult mai concentrată pe final și nu va mai face acele greșeli. Datorită jocului avem aceste ocazii. Poate în meciurile următoare concentrarea va fi mai puternică și vom putea rezolva totul din prima repriză”, a spus Leo Strizu, antrenorul din acte al celor de la FCSB.

Întrebat despre înlocuirea lui Edjouma la pauză, tehnicianul a evitat să dea un răspuns concret: „Eu pot să vă spun doar ce am observat la jucători. Jucătorii au înțeles foarte bine înc e sistem am putea să jucăm în funcție de schimbare. S-au mobilizat, concentrarea echipei a fost 100%. Fiecare a știut, indiferent unde îl prindea jocul, ce să facă”.