FCSB, oprită de FC Viitorul în cursa spre titlul din Liga I. „Roș-albaștrii” au șanse minime să o mai depășească pe CFR Cluj

FC Viitorul și FCSB au remizat, duminică, la Ovidiu, scor 1-1, într-o confruntare ce a contat pentru etapa a 6-a a play-off-ului Ligii I.

FCSB avea nevoie de un succes la Ovidiu, în fața celor de la FC Viitorul, pentru a reduce diferența de 6 puncte care o separa de lidera CFR Cluj. Însă, formația lui Mihai Teja n-a obținut decât o remiză, scor 1-1, fiind blocată de gruparea antrenată de Gheorghe Hagi. După o primă repriză fără goluri, Romario Benzar, jucătorul oaspeților, a fost eliminat în minutul 61, pentru cumul de cartonașe. În inferioritate, oaspeții au reușit să deschidă scorul prin Harlem Gnohere (68). Se părea că FCSB se îndreaptă spre un succes, mai ales că Vlad Achim, jucătorul dobrogenilor, a văzut și el al doilea cartonaș galben și a plecat la vestiare în minutul 74. Însă, Ianis Hagi a punctat în minutul 80 și a stabilit scorul final.

Lidera clasamentului este CFR cluj, cu 41 de puncte, urmată de FCSB (36) și CS „U” Craiova (33). Până la finalul paly-off-ului au mai rămas patru etape de disputat.