FC Botoșani a scăpat de retrogradare în Superligă: 2-1 cu Petrolul Ploiești

FC Botoșani a scăpat de retrogradare în Superligă: 2-1 cu Petrolul Ploiești Sursă foto: Facebook

FC Botoșani a reușit să evite retrogradarea în Superligă după meciul tensionat împotriva echipei Petrolul.

FC Botoșani a scăpat de retrogradare în Superligă, după meciul cu Petrolul

FC Botoșani a obținut o victorie importantă în deplasare împotriva echipei Petrolul Ploiești, cu scorul de 2-1 (1-1), într-un meci din etapa a șaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Prima reuşită a meciului a aparţinut oaspeţilor, fiind marcată de fundaşul Andrei Miron (minutul 5), în urma unei lovituri libere executate de Eduard Florescu. Petrolul a reuşit să egaleze prin nigerianul Christian Irobiso (minutul 12).

Petrolul Ploiești a beneficiat de un penalty, acordat după un fault asupra lui Alexandru Musi comis de Alexandru Țigănașu, însă Sergiu Hanca a ratat (minutul 66), șutul său fiind respins de portarul bosniac Luka Kukic.

FC Botoșani a câștigat meciul prin golul înscris de fundașul bosniac Rijad Sadiku (minutul 87), după o serie de erori în apărarea echipei din Prahova, în urma unei lovituri libere executate de francezul Jaly Mouaddib.

petrolul ploiesti

Sursă foto: Facebook

Petrolul, un singur punct în ultimele trei etape

Datorită acestei victorii, FC Botoșani a ieșit din zona retrogradării, ajungând la doar două puncte în spatele echipei Petrolul.

În ultimele patru etape, FC Botoșani a înregistrat trei victorii și un egal, cele mai recente două succese fiind obținute în ultimele minute ale partidelor. Petrolul a acumulat doar un punct în ultimele trei etape.

În meciurile directe din sezonul regulat, la Botoşani a fost remiză, 1-1, iar la Ploieşti s-a impus Petrolul cu 2-1.

Și FCU Craiova a scăpat de ultimul loc în Superligă

FCU Craiova a urcat în clasament după ce a învins Universitatea Cluj cu scorul de 3-2 (1-1), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a șaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal, părăsind ultima poziție.

În prezent, FCU Craiova și Poli Iași se află la baraj, în timp ce Dinamo și Botoșani ocupă locurile de retrogradare. Cele patru echipe au beneficiat de rotunjire, iar al doilea criteriu de departajare este clasificarea de la finalul sezonului regulat.

Antrenorul Eugen Trică a obținut prima sa victorie ca antrenor al echipei din Bănie, prin golurile marcate de belgianul William Baeten (25, 55) și Vladislav Blănuță (76). Ardelenii au marcat prin Robert Silaghi (17), la primul său gol în Superligă, și argentinianul Federico Anselmo (74).

FCU Craiova a obținut primul său succes în faza play-out, după trei remize și trei înfrângeri. "U" Cluj are o singură victorie în ultimele șase etape, împreună cu două remize și trei înfrângeri.