FC Barcelona este un pericol real

Catalanii se apropie vertiginos de Real FOTO: FACEBOOK
Autor: | | 0 Comentarii | 814 Vizualizari

FC Barcelona se descurcă de minune și fără Lionel Messi, nevoit să ia o pauză forțată, din cauza unei accidentări.

Catalanii au făcut legea în deplasarea de la Sporting Gijon, în etapa a 6-a a Primerei Division și s-a impus cu scorul de 5-0.

Real, al doilea semieșec consecutiv în Primera

Marcatorii trupei lui Luis Enrique au fost Luis Suarez (29), Rafinha (32), Neymar (81 și 88) și Arda Turan (85), iar succesul a căzut cum nu se putea mai bine pentru campioana en-titre. Și asta pentru că rivala Real Madrid s-a încurcat, surprinzător, în deplasarea de la Las Palmas, acolo unde a remizat, scor 2-2. „Galacticii” au condus de fiecare dată. Mai întâi a deschis scorul Marco Asensio (33), pentru ca Dominguez Tana să egaleze după doar cinci minute.

În partea doua, Karim Benzema a punctat în minutul 67, dar golul lui Sergio Araujo, din minutul 85, le-a interzis victoria oaspeților. A fost cel de-al doilea semieșec consecutiv al „galacticilor”, care în runda precedentă au remizat, acasă, scor 1-1 cu Villarreal. Astfel, Real mai păstrează un singur punct avans față de rivala Barcelona. Madrilenii au 14, iar catalenii, 13.