Euro 2024. Belarus a dat lovitura în deplasare cu Elveția

Euro 2024. Belarus a dat lovitura în deplasare cu Elveția Elveția - Belarus Sursa foto: captura video

Euro 2024. Belarus a dat lovitura în Elveția, în preliminariile Euro 2024, după un meci cu multe răsturnări de situație. Fotbaliștii de la Minsk au obținut un rezultat mare, iar acest lucru dă speranțe și tricolorilor în campania de calificare pentru competiția europeană de anul viitor.

Belarus a dat lovitura în Elveția, la fotbal, în preliminariile Campionatului European de anul viitor, Euro 2024. Jucătorii de la Minsk au încheiat la egalitate, scor 3-3, cu fruntașa grupei din care face parte și România. Deși elvețienii au căutat victoria, naționala din Belarus a rezistat eroic. Iar în cele din urmă a obținut un rezultat foarte bun care ajută România. Aceasta cu condiția ca tricolorii lui Edi Iordănescu să nu se împiedice de Andorra.

Elveţia conduce cu 15 puncte în grupa I, din şapte meciuri, în preliminariile lui Euro 2024. Pe locul doi se clasează România, cu 13 puncte, care poate ajunge pe primul loc în caz de victorie, în seara aceasta. Pe locul trei se află echipa statului Israel, cu 11 puncte acumulate. Belarus ocupă locul cinci în grupă cu doar șase puncte.

De menționat că acesta este al doilea meci în care Belarus iese neînvinsă, cu echipele din fruntea grupei I de calificare la Euro 2024. Cu câteva zile în urmă, la Budapesta, România a remizat cu Belarus, scor 0-0, după un meci în care tricolorii nu au arătat nimic pe teren.

EURO 2024

Campionatul European 2024. Se știu deja primele calificate / Sursa foto: UEFA EURO 2024 / Facebook

Euro 2024, Belarus a dat lovitura în Elveția

Începutul meciului cu Elveția, disputat la St. Gallen, pe Kybunpark, nu anunța ce avea să se întâmple. Euro 2024. Elveția a înscris în poarta adversarilor, prin Shaqiri, în minutul 28. Iar jocul de fotbal părea să curgă în favoarea elvețienilor.

La pauză, antrenorul oaspeţilor, Carlos Alos Ferrer, a dat dovadă de inspirație și i-a introdus în prima echipă pe Dmitri Antilevski şi Kiril Pechenin. A fost momentul în care meciul s-a schimbat în totalitate. Mai întâi Antilevski i-a pasat decisiv lui Max Ebong pentru golul egalizator al oaspeţilor, în minutul 61. Iar asta nu a fost tot. În vreme ce elvețienii încercau să-și revină, în minutul 69, Pechenin i-a oferit assistul lui Denis Polyakov. Belarus conducea cu 2-1.

Iar finalul a fost nebun. În minutul 84 Antilevski a ridicat scorul la 3 -1 pentru Belarus, după ce golul a fost verificat de VAR şi validat.  Elveţienii au relaut ofensiva şi Manuel Akanji a înscris în minutul 89. Un minut mai târziu a venit și egalarea prin Zeki Amdouni. Elveția a scăpat cu fața curată în minutul 90, după un meci de coșmar.

Gazdele au încercat să-și refacă imaginea și să marcheze pentru victorie în cele nouă minute de prelungire. Dar nu au avut noroc, în ciuda eforturilor. Meciul s-a încheiat la egalitate.