Campionatul European 2024. Se știu deja primele calificate. Meciurile de vineri

Campionatul European 2024. Se știu deja primele calificate. Meciurile de vineri Campionatul European 2024 Sursa foto: UEFA EURO 2024 / Facebook

Campionatul European 2024. Se știu deja primele calificate la turneul final care va avea loc anul viitor în Germania

Campionatul European 2024. Se știu deja primele calificate: Franța, Portugalia și Belgia.

Primele țări calificate la Campionatul European 2024. Franța

Franța a cîștigat cu Olanda, scor 2-1, Portugalia a învins Slovacia cu 3-2, iar Belgia a bătut Austria tot cu scorul de 3-2. Astfel, cele trei reprezentative sunt calificate, matematic, la turneul final din Germania.

Franța s-a impus fără emoții în disputa cu Olanda de pe Johan Cruyff Arena, după ce a controlat partida de la Amsterdam și a reușit să deschidă scorul după doar 7 minute, prin Kylian Mbappe.

Vicecampioana mondială, pregătită de Didier Deschamps, a început bine a doua repriză, iar același Kylian Mbappe a risipit emoțiile și l-a învins pe Verbruggen a doua oară, cu o execuție la colțul lung, în minutul min 53.

Atacantul echipei Paris Saint Germain l-a egalat, astfel, pe legendarul Michel Platini în clasamentul celor mai buni marcatori pentru naționala Franței.

Dar Olanda nu a renunțat la joc și a marcat, în minutul 83, prin Quilindschy Hartman.

A urmat ratarea lui Kylian Mbappe, care a trimis în bara transversală din marginea careului de 16 metri, iar scorul final a rămas 2-1.

Portugalia a învins Slovacia

Reprezentativa Portugaliei a făcut spectacol, vineri seara, pe Dragao, în partida contra Slovaciei.

Scorul a fost deschis de Goncalo Ramos, cu o lovitură de cap în minutul 18. Apoi Cristiano Ronaldo a dublat avantajul gazdelor, în minutul 29, din penalty.

De altfel, la începutul partidei de pe Dragao, Cristiano Ronaldo, acum la Al-Nassr, a fost premiat pentru cele 200 de meciuri în tricoul Portugaliei.

Oaspeții au redus din diferență în minutul 69, prin Hancko.

Ulterior, Cristiano Ronaldo a refăcut avantajul de două goluri în minutul 72.

Slovacii nu s-au dat bătuți, iar Lobotka a marcat pentru 3-2 în minutul 80, din pasa lui Duda.

Campionatul European 2024. Belgia, calificată după 3-2 cu Austria

Belgia a deschis scorul în minutul 12, prin Lukebakio, care, cu o acțiune individuală superbă, l-a învins pe Schlager în careu.

În a doua repriză, Lukebakio a șutat de la marginea careului, mingea este deviată și a intrat în poartă, în minutul 55.

Trei minute mai târziu, Lukaku a primit balonul în careu, dintr-un contraatac, și a marcat pentru 3-0.

În minutul 72, Austria a revenit în meci, după ce Leimer a șutat din afara careului și l-a învins pe Sels.

Onana a primit al doilea cartonaș galben, în minutul 78, și  a fost eliminat.

În minutul 81, arbitrul a dictat penalty pentru Austria, după un henț comis în careu. Sabitzer a marcat, închizând tabela la 3-2. Dar Belgia e calificată la Euro 2024.