Euro 2024: Portugalia a obținut scorul serii în fața Luxemburgului

Euro 2024: Portugalia a obținut scorul serii în fața Luxemburgului Euro 2024. Stadionul în care se va juca meciul Israel - România.Sursa: Wikipedia

Prima reprezentativă a Portugaliei, fără Balonul de Aur Cristiano Ronaldo, nu a avut niciun fel de emoție în fața Luxemburgului. Lusitanii s-au impus cu 9-0, pe teren propriu într-un meci din preliminariile Euro 2024.

Euro 2024. Portugalia a marcat prin Goncalo Inaciu (12, 45+4), Goncalo Ramos (18, 34), Diogo Jota( 57, 77), Ricardo Horta (67), Bruno Fernandes( 83) și Joao Felix (88). Portugalia are o evoluţie perfectă în această campanie, cu şase victorii, fără gol primit şi o medie incredibilă de patru goluri pe meci.

În aceeași grupă J, Slovacia a câștigat la scor de neprezentare în fața reprezentativei din Liechtenstein, toate golurile au fost marcate în primele șase minute ale partidei. Islanda a trecut de Bosnia cu 1-0.

Portugalia a reușit scorul etapei în campania de calificare la Euro 2024

Fără doar și poate scorul serii a fost stabilit de naționala Portugaliei. Înainte de meciul cu Portugalia, Luxemburg se afla la egalitate cu Slovacia. Cele trei victorii consecutive au propulsat-o pe locul doi, ultimul loc calificabil la turneul final. Aseară s-au disputat 5 partide în preliminarile Campionatului European 2024. Superstarul portughez Cristiano Ronaldo nu a jucat fiind suspendat pentru un cumul de cartonașe galbene.

Naționala Portugaliei a bifat un nou record după scorul de aseară, a fost pentru prima dată în istoria lusitanilor când marchează de 9 ori într-un singur meci. Cu un golaveraj de 24-0, portughezii sunt aproape calificați la turneul final.

Portugalia a deschis jocul după doar 12 minute de joc. Fundașul Goncalo Ramos a deschis scorul, după care, Goncalo Ramos a înscris de două ori în poarta luxemburghezilor, iar până la finalul primei reprize Inacio a mai punctat odată.

Diogo Jota a s-a trecut și el pe lista marcatorilor după ce a fost servit perfect de Bruno Fernandes în repriza a doua. Au mai marcat Horta, Jota Fernandes și Joao Felix până la finalul celor 90 de minute. Jucătorul celor de la Manchester United a înscris de patru ori în această campanie de calificare.

România va evolua diseară împotriva reprezentativei din Kosovo

Într-un alt meci din preliminariile Euro 2024, Croația a marcat împotriva reprezentativei din Armenia stabilind scorul final al partidei 1-0. Kramaric a fost cel care a asigurat victoria Croației, care se află la egalitate cu Turcia în grupa D, potrivit eurosport.ro.

Slovacia a punctat și ea de trei ori în fața celor de Liechtenstein. Gazdele au deschis scorul în secunda 9, prin Hanckom, iar Duda și Mak au stabilit scorul final în primele 6 minute ale meciului.

Astăzi se va disputa partida dintre România și Kosovo. Tricolorii se află pe locul doi din Grupa I cu 9 puncte. Prima poziție îi revine Elveției care a adunat 11 puncte. Locurile trei și patru sunt ocupate de Israel și Belarus cu câte 8 respectiv 4 puncte. Andorra închide grupa cu doar două puncte.