EURO 2016. Mare ȘOC în Franța. Portugalia s-a împiedicat de Islanda, revelația preliminariilor

Prima reprezentativă a Portugaliei a remizat, marți, la Saint Etienne, în compania Islandei, scor 1-1, într-o partidă din cadrul Grupei F a turneului final.

Portugalia a fost blocată, marți, la Saint Etienne, de Islanda (scor 1-1), într-o partidă ce a contat pentru Grupa F a Campionatului European. Lustanii au dominat copios prima repriză și au deschis scorul prin Nani, în minutul 31, iar nordicii au egalat la începutul părții secunde, după reușita lui Birkir Bjarnason (50). Islandezii au reușit să reziste asalturilor portugheze și au păstrat egalitatea până la final, obținând primul punct. În campania de calificare, Islanda a reușit să câștige o grupă din care au mai făcut parte Olanda, Turcia, Cehia, Kazahstan și Letonia.

Tot marți, în celălalt meci al grupei, Ungaria a produs și ea o mare surpriză, după ce a învins Austria, scor 2-0.