Eșec pe linie pentru tricolori la Europenele Under-19 . România a pierdut în fața Slovaciei și a ratat Mondialul sursa foto, FRF

Echipa Națională de fotbal a României a fost învinsă de Slovacia la Campionatul European Under-19, cu scorul de 1 – 0. Tricolorii mici vor rata, astfel, calificarea la barajul pentru Cupa Mondială Under-20. Unicul gol al partidei a fost înscris după cele 90 de minute regulamentare, în prelungiri. România avea nevoie de un rezultat de egalitate pentru a se califica la barajul pentru Cupa Mondială.

Echipa de fotbal a României Under – 19 a pierdut în fața selecționatei similare a Slovaciei. Scorul final a fost 1 – 0, vineri seara, 24 iunie, la Trnava, în ultimul său meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-19 din Slovacia.

Unicul gol al partidei a fost înscris de fotbalistul Adam Griger, în prelungiri, în minutul 90+5. Acesta a reluat în poartă o minge care a fost respinsă de portarul Robert Popa după lovitura de cap a lui Dominik Holly.

După înfrângerea suferită, tricolorii mici au ratat calificarea la barajul pentru Cupa Mondială Under-20. România avea nevoie de un rezultat de egalitate ca să meargă mai departe, la baraj.

Jucătorii români au tratat jocul cu superficialitate și au ratat mai multe ocazii în atac, în fața unei echipe mai slabe. Slovacia a luptat, însă, până în ultima secundă, fără să abandoneze, și în cele din urmă a reușit să câștige.

Filmul jocului pe scurt

Jucărorii slovaci au început în forță însă nu au reușit să pună în pericol poarta lui Popa. Echipa României a preluat treptat controlul pe teren și a avut o primă șansă în minutul 25. Portarul Hrdina a reţinut şutul lui Rareş Ilie. Ulterior, câteva minute mai târziu, Chiriţoiu a irosit o şansă favorabilă, trăgând ușor de la 14 metri, pe centru.

Slovacii au fost mai buni pe finalul primei părți a jocului, având două ocazii prin Holly (43) care a fost aproape de reluare la centrarea lui Kopasek, din lovitură liberă, și Gazi (45+1 care, scăpat din marcaj, a tras pe lângă portară, din careu.

Gazdele au început bine și după pauză, dar portarul român a reţinut şutul-centrare trimis de Gazi (53) la colţul scurt.

Slovacii au arătat mai multă energie şi Popa a trebuit să se remarce în câteva rânduri. L-a blocat pe Kopasek (58), a respins lovitura de cap a lui Holly (69), a apărat mingea trimisă de Misovic (74) şi a reţinut şutul lui Sauer (90). Nu a mai putut face nimic la golul care a venit în prelungiri.

România s-a clasat pe ultimul loc în grupă

Astfel, România a încheiat participarea la Campionatul European cu trei înfrângeri, toate la limită. Este corba despre 1-2 cu Italia, 1-2 cu Franţa şi 0-1 cu Slovacia. Naționala noastră a ocupat ultimul loc în grupa câștigată de Franța cu 9 puncte, urmată de Italia, 6 puncte, Slovacia, 3 puncte, România, 0 puncte.

Franţa şi Italia s-au calificat în semifinale, iar Slovacia va juca un baraj cu a treia clasată în Grupa B pentru calificarea la Cupa Mondială Under-20.