Două lungmetraje românești, în competiția oficială a Festivalului de Film de la Locarno
- Mădălina Sfrijan
- 8 iulie 2025, 17:13
Lungmetraj Dracula. Sursa foto: Facebook/ Oficiul de Film și Investigații Culturale - Două lungmetraje românești, o experiență cinematografică unică
- Animațiile, realizate cu ajutorul inteligenței artificiale
- Parcursul lui Radu Jude
- „Nu mă lăsa să mor”, o reflecție profundă asupra vieții și morții, în competiția Cineasti del Presente la Locarno
- Detalii despre lungmetraj
- Ce spune Andrei Epure
- Două nume cunoscute în cinematografie
România își întărește poziția pe scena cinematografiei mondiale. Două lungmetraje românești au fost selectate pentru competiția oficială a celei de-a 78-a ediții a Festivalului Internațional de Film de la Locarno, care se va desfășura între 6 și 16 august 2025.
Două lungmetraje românești, o experiență cinematografică unică
Cel mai recent lungmetraj al regizorului multipremiat Radu Jude, intitulat „Dracula”, promite o experiență cinematografică intensă și diversă. Inspirat din mitul celebrului vampir și figura istorică a lui Vlad Țepeș, filmul este construit ca un colaj de povești variate, care explorează stiluri diferite.
Cu o durată de 170 de minute, „Dracula” reunește un grup numeros de actori talentați, printre care Adonis Tanța, Gabriel Spahiu, Oana Maria Zaharia, Alexandru Dabija, Lukas Miko, Andrada Balea, Ilinca Manolache, Șerban Pavlu, Eszter Tompa și Alina Șerban.
Animațiile, realizate cu ajutorul inteligenței artificiale
Imaginea este realizată de Marius Panduru RSC, scenografia este semnată de Andreea Popa, iar costumele de Cireșica Cuciuc. Montajul a fost realizat de Cătălin Cristuțiu, animațiile generate de inteligență artificială au fost create de Vlaicu Golcea, iar designul și editarea sunetului îi aparțin lui Sebastian Zsemlye.
Filmului îi este atribuită o coproducție internațională între România, Austria și Luxemburg. Proiectul a beneficiat de finanțare din partea Centrului Național al Cinematografiei din România, Austrian Film Institute (ÖFI), Film Fund Luxembourg și programului Creative Europe – MEDIA.
Parcursul lui Radu Jude
Distribuția internațională este asigurată de Luxbox, companie franceză de profil. Filmul a fost produs de Saga Film, în colaborare cu Nabis Filmgroup, Paul Thiltges Distribution, RT Features, Samsa Film, Bord Cadre Films, Sovereign Films și MicroFILM.
După ce a câștigat Ursul de Argint la Berlinala 2025 pentru filmul „Kontinental ’25”, Radu Jude revine la Festivalul de la Locarno, unde în 2023 a fost distins cu Premiul Special al Juriului pentru lungmetrajul „Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii”.
„Am încercat să ofer în Dracula de toate pentru toți: film comercial, meditație asupra miturilor naționale și a istoriei filmului, eseu, film cu vampiri, comedie populară, film politic, satiră, film erotic, film de acțiune, cinema literar. Era momentul să dăm și noi lumii un Dracula, am făcut ce am putut mai bine, sper ca spectatorii să se bucure măcar de unele aspecte ale filmului”, a spus el.
„Nu mă lăsa să mor”, o reflecție profundă asupra vieții și morții, în competiția Cineasti del Presente la Locarno
Filmul „Nu mă lăsa să mor”, semnat de regizorul Andrei Epure, este prezentat în secțiunea Concorso Cineasti del Presente a Festivalului Internațional de Film de la Locarno, dedicată regizorilor aflați la primul sau al doilea lungmetraj.
Cu o abordare sensibilă și profundă, pelicula marchează o comemorare a unei existențe cu urme ambigue, transformându-se treptat într-o meditație complexă despre singurătate și doliu. Filmul oscilează între elemente de semi-comedie și semi-horror, creând o atmosferă unică.

Lungmetraj Andrei Epure. Sursa foto: Facebook/ Oficiul de Film și Investigații Culturale
Detalii despre lungmetraj
Distribuția este condusă de Cosmina Stratan și îi include pe Elina Löwensohn, Silviu Debu, Ozana Oancea, Mihaela Sîrbu, George Albert Costea, Elias Ferkin, Isabela Neamțu, Ioana Crăciunescu, alături de cățeii Ricky și Anishka.
Imaginea poartă semnătura lui Laurențiu Răducanu, iar scenografia și costumele sunt realizate de Alexandra Alma-Ungureanu. Montajul îi aparține lui Dragoș Apetri, iar designul și mixajul de sunet au fost create de Nathalie Vidal.
Filmul este realizat în coproducție între România, Bulgaria și Franța, cu sprijin financiar din partea Centrului Național al Cinematografiei din România, Bulgarian National Film Center, Aide aux Cinémas du Monde – CNC – Institut Français, precum și SEE Cinema Network. Drepturile de distribuție internațională sunt gestionate de compania italiană Lights On.
Ce spune Andrei Epure
Filmările au fost realizate de Saga Film, în parteneriat cu Handplayed, Tomsa Films, Arrogant Films și Conceptual Lab condus de Theo Nissim. Proiectul a fost dezvoltat în cadrul programelor Next Step – Semaine de la Critique (2021) și La Résidence du Festival de Cannes (2022), iar filmul a primit și Bursa Alex. Leo Șerban, oferită de TIFF.
„Am vrut să fac un film în care să vorbesc despre relația pe care o avem cu moartea în toate aspectele ei birocratice, terifiante și uneori comice. Mi-am dorit un fel de necrolog în imagini, parțial și cât se poate de palpabil, care să arhiveze trecerea prin viață a cuiva care a lăsat puține urme”, a afirmat Andrei Epure
Două nume cunoscute în cinematografie
Radu Jude, unul dintre cei mai renumiți cineaști europeni contemporani, a fost distins cu Ursul de Aur la Berlinale în 2021 și este cunoscut pentru filmele sale provocatoare precum „Aferim!”, „Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari” sau „Babardeală cu bucluc sau porno balamuc”.
Andrei Epure, născut în 1989, este absolvent al secției de Scenaristică și Filmologie din cadrul Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică din București. „Nu mă lăsa să mor” marchează debutul său în lungmetraj, după ce scurtmetrajul său „Interfon 15” a fost prezentat la Festivalul de Film de la Cannes.