Dezbateri BNR: Ce se întâmplă cu Tezaurul României, aflat în posesia Rusiei

Dezbateri BNR: Ce se întâmplă cu Tezaurul României, aflat în posesia RusieiTezaur. Sursa foto: Pixabay

Cristian Păunescu, consilierul guvernatorului Băncii Naționale a României, afirmă că este responsabilitatea cetățenilor să revendice dreptul „real, cert și imprescriptibil” referitor la creanța pe care o deținem față de Rusia, creanță ce datează de mai bine de un secol. Acesta este încrezător în sprijinul pe care Comisia Europeană și Parlamentul European îl oferă României.

Evenimentul a avut loc la Bacău

Banca Națională a României a organizat joi, la Bacău, o serie de dezbateri cu privire la Tezaurul românesc trimis la Moscova în timpul Primului Război Mondial și care nu a fost încă recuperat.

Conform unui comunicat al băncii transmis joi AGERPRES, dezbaterea intitulată „Tezaurul Băncii Naționale a României de la Moscova - o creanță mai veche de un secol și un subiect de actualitate” a fost moderată de Cristian Păunescu, consilierul guvernatorului BNR, care se ocupă de acest dosar de peste 25 de ani.

La eveniment, care a avut loc la Universitatea George Bacovia din Bacău, au participat Andrei Paraschivescu, rectorul universității, europarlamentarul Eugen Tomac, Mihai Gribincea, consilier strategie BNR, și avocatul Cristian Băcanu.

Tezaurul se află încă la Moscova

„Atitudinea noastră este de un optimism prudent care se bazează pe o serie de eforturi susţinute pe care le-am făcut în ultimii 25 de ani privind recuperarea Tezaurului BNR de la Moscova”, a precizat Păunescu, în comunicatul citat.

Acesta a susținut că este de datoria cetățenilor să solicite dreptul lor „real, cert și imprescriptibil” privind creanţa față de Rusia, de peste un secol. De asemenea, el a menționat că este încrezător în sprijinul pe care Parlamentul European și Comisia Europeană îl acordă țării.

„Prin Rezoluţia C/2024/6559, Parlamentul European a cerut Comisiei Europene şi Serviciului European de Acţiune Externă să includă revenirea tezaurului naţional românesc pe agenda bilaterală diplomatică care guvernează relaţiile UE-Rusia, odată ce contextul regional va permite reluarea dialogului politic între părţi”, a mai adăugat consilierul guvernatorului BNR.

tezaur

Sursa foto: Razvan Valcaneantu EEC

Recuperarea tezaurului național românesc, pe agenda relațiilor UE-Rusia

Dezbaterea face parte dintr-o serie de evenimente publice dedicate Tezaurului BNR, care au început în orașe precum Cracovia, Varșovia, Viena, Bremen, Tel Aviv și au continuat la Bruxelles, Washington DC, Chișinău, Sibiu și Pitești.

Efortul de informare internațională a fost concretizat pe 14 martie 2024, când Parlamentul European, reunit la Strasbourg, a adoptat o rezoluție în care invita Comisia și Serviciul European de Acțiune Externă să includă recuperarea tezaurului național românesc pe agenda relațiilor UE-Rusia, atunci când contextul politic va permite reluarea dialogului.

Campania a început după 1990, prin republicarea documentelor referitoare la transportul acestuia la Moscova în timpul Primului Război Mondial, pentru a preveni capturarea de către armatele străine. Campania de informare va continua cu evenimente în țară și străinătate.

Începând din noiembrie 2023, Consiliul de administrație al BNR a lansat o nouă abordare, vizând informarea la nivel internațional despre existența unei creanțe legale și exigibile a României, privind cele 91,5 tone de aur confiscate de puterea bolșevică în urmă cu 106 ani.

Recomandările noastre