Cupa Ligii Angliei. Scorul meciului dintre Liverpool - Leicester

Cupa Ligii Angliei. Scorul meciului dintre Liverpool - Leicester Sursa foto: Liverpool FC / facebook

Cupa Ligii Angliei. Liverpool a avut meci cu Leicester și s-a calificat în optimile competiției. Echipa Manchester City nu a avut noroc în duelul cu Newcastle.

Cupa Ligii Angliei. Liverpool s-a impus, pe teren propriu, în fața celor de la Leicester, scor 3-1. Echipa s-a calificat în optimile competiției. Manchester City a pierdut, în deplasare, în fața celor de la Newcastle, cu scorul de 0-1.

Kasey McAteer a marcat încă din minutul 3. A egalat Cody Gakpo, în minutul 49, iar în minutul 70 a înscris Dominik Szoboszlai, care i-a adus în avantaj pe „cormorani”. Diogo Jota a închis tabela în minutul 89 şi Liverpool s-a impus cu 3-1.

„Să te gândeşti deja la trofee la sfârşitul lunii septembrie este o greşeală”, a spus antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola. „Este bine să ai ambiţie, dar, aşa cum le spun mereu jucătorilor, ambiţia trebuie să fie pentru următorul meci”, a continuat Guardiola.

Afirmația a venit după ce Phil Foden s-a arătat nerăbdător să câştige toate titlurile posibile în acest sezon cu „Cetăţenii”.

Newcastle a reuşit să învingă echipa campioană, Manchester United, cu 1-0. Alexander Isak a fost autorul golului, în minutul 53. Guardiola nu l-a utilizat în acest meci pe Erling Haaland. Portarul român Ionuţ Radu a fost titular în echipa lui Bournemouth, în meciul Stoke City, scor 2-0. Golurile echipei sale au fost înscrise de Dominic Solanke (min. 51) şi Joe Rothwell (min. 54), potrivit Digisport.

Sursa foto: EPA/GEORGIA PANAGOPOULOU

Echipele de start din Cupa Ligii Angliei

• Liverpool: Kelleher - Jones, Konate, Quansah, Tsimikas - Gravenberch, Endo, Elliott - Doak, Gakpo, Jota
  • Rezerve: Adrian, Bajcetic, Chambers, Diaz, Mac-Allister, Matip, Nunez, Szoboszlai, van Dijk
  • Antrenor: Jurgen Klopp
  • Leicester: Stolarczyk - Pereira, Souttar, Coady, Justin - Akgun, Choudhury, Casadei - Albrighton, Iheanacho, Mc Ateer
  • Rezerve: Daka, Dewsbury-Hall, Faes, Fatawu, Hermansen, Mavdidi, Ndidi, Vestergaard, Winks
  • Antrenor: Enzo Maresca
  • Newcastle: Pope - Livramento, Lascelles, Dummett, Targett - Miley, Tonali, Hall - Murphy, Isak, Joelinton