Scor de curtea școlii în Premier League. Newcastle United, o victorie legendară

Scor de curtea școlii în Premier League. Newcastle United, o victorie legendară Sursă foto: Facebook

Meci de senzație făcut de Sheffield United pe terenul celor de la Newcastle. Coțofanele au înscris de opt ori pe Bramall Lane în cea de-a șasea etapă din Premier League.

Newcastle United s-a distrat cu Sheffield United pe Bramall Lane. Newcastle s-a impus cu 8-0 în cea de-a șasea etapă din Premier League.

Scor de curtea școlii pe Bramall Lane, Newcastle a învins-o pe Sheffield cu 8-0

sursă foto: Facebook

Newcastle United, record de goluri pe Bramall Lane

O singură echipă a existat pe Bramall Lane și aceea a fost Newcastle United. Goalkeeperul oaspeților a fost învins de opt ori. Gazdele au controlat meciul de la un cap la altul. Doar trei goluri le-au lipsit celor de la Newcastle pentru a trece numele titularilor pe tabelă.

Sean Longstaff a deschis scorul în minutul 21 din pasa lui Anthony Gordon, introdus în teren în minutul 12 pentru a-l înlocui pe Harvey Barnes, accidenta.În minutul 31 Dan Burn a dus scorul la 2-0, după care Sven Botman a stabilit scorul primei reprize, 3-0, în minutul 35.

„Coțofenele” s-au dezlănțuit în a doua repriză. Callum Wilson a punctat pentru 4-0 în minutul 56 pentru ca Anthony Gordon să ducă scorul la 5-0 în minutul 61. Șapte minute mai târziu, Miguel Almiron și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Sheffield United, demolată de Newcastle United

Lista marcatorilor a fost completată de Bruno Guimaraes și Aleksander Isak care au marcat pentru Newcastle United în minutul 75 respectiv 87. Scorul de astăzi reprezintă recordul actualului campionat din Albion. Newcastle United este pe val și a bifat a treia victorie.

Se află pe locul 8 în clasament cu 9 puncte acumulate în cele șapte etape. Sheffield este pe ultima poziție în Premier League cu un singur punct câștigat în cele șase meciuri disputate. Un meci de asemenea avergură s-a consumat în urmă cu mai bine de 30 de ani. În 1989 Liverpool a învins-o pe Crystal Palace în 1989, potrivit The Guardian.