China, campioană şi la Jocurile Paralimpice

Paralimpicii chinezi au dominat competiţia de la Beijing, obţinând un total de 211 medalii, dublu faţă de sportivii din Marea Britanie, următorii clasaţi.

Astfel, chinezii au obţinut 89 de medalii de aur, 70 de argint şi 52 de bronz.

Performanţa vine la scurt timp de la reuşitele sportivilor chinezi la Jocurile Olimpice, acolo unde aceştia au câştigat nu mai puţin de 100 de medalii.

La Jocurile Paralimpice de la Beijing, echipa României, formată din ciclistul Eduard Novak, Arnold Csaba Butu (ciclism), Lehel Ruzsa (pilot, tandem ciclism), Corina Viorica Custura (haltere din culcat) şi Crina Steliana Ţugui (tenis de câmp), a ocupat poziţia 63 în ierarhia finală.

Novak a cucerit medalia de argint în proba de ciclism pe şosea şi a obţinut un loc 4 în probele de velodrom, urmărire individuală şi contracronometru 1 km.

La Jocurile Paralimpice au participat 4.000 de sportivi cu dizabilităţi din 150 de ţări.

Clasamentul pe medalii al competiţiei este următorul:

1.China - 211 de medalii 2.Marea Britanie - 102  3.SUA - 99 4.Ucraina - 74 5.Australia - 79  6.Africa de Sud - 30 7.Canada - 50  8.Rusia - 63 9.Brazilia - 47  10.Spania - 58

Sursa: Agerpres