CFR Cluj, în grafic

CFR Cluj n-a acuzat înfrângerea suferită etapa trecută în Ghencea şi a învins aseară, pe teren propriu, într-o partidă contând pentru runda a 22-a din Liga I la fotbal, formaţia Gloria Buzău, grupare socotită “satelitul” Stelei.

Liderul s-a impus clar, scor 2-0 (1-0). Ardelenii au deschis scorul în minutul 25, printr-o execuţie de clasă a lui Eugen Trică (şut fără preluare, la colţul lung), şi s-au desprins în minutul 49, după o acţiune superbă a lui Sebastian Dubarbier, care a finalizat cu un “trasor” în diagonală. Dezavantajaţi în Ghencea, ardelenii au fost ajutaţi de această dată de brigada de arbitri.

În minutul 34, Cadu, căpitanul gazdelor, a ratat lovitura de la 11 metri acordată nejustificat de “centralul” Laurenţiu Danşa. Fundaşul a executat pe centru penalty-ul, permiţându-i lui Mihai Mincă, portarul Gloriei, să pareze. Balonul respins a ajuns la Semedo, care a marcat. Reuşita n-a fost însă validată fiindcă cel porelict “Pantera” se afla în ofsaid. Graţie succesului repurtat aseară, CFR şi-a extins avansul faţă de urmăritoarele Rapid şi Steaua la opt, respectiv 11 puncte. Cele două forţe ale Capitalei n-au jucat încă în această rundă.

LIGA I

CFR CLUJ - GLORIA BUZĂU...........2-0 Marcatori: Trică (25), Dubarbier (49)

CFR: Nuno Claro 7 - Tony 7, Cadu 5, De Sousa 6, Panin 6 - Culio 7 (82, Manuel Jose), Dani 6, Dubarbier 8 (84, Ruiz) - Semedo 7 (70, Peralta 6), Fabbiani 7, Trică 8. Antrenor: Ioan Andone

BUZĂU: Mincă 7 - Nejneru 6, Ninu 5, Jozici 5, Eze 6 - Paleacu 6, Şuleap 5 (54, Guda 5), Bicfalvi 5, Vlaicu 5 (46, Vigariu 4; 62, Ioviţă 5) - Filip 5, Simion 5. Antrenor: Ştefan Stoica

> Stadion: “Dr. Constantin Alexandrescu” - Cluj; Spectatori: 8000; Arbitri: L. Danşa 4 - Ov. Maier 6, M. Toderici 6