Ce vorbeau între ei complotiștii acuzați de trădare. Dezvăluiri din dosarul DIICOT
- Iulia Moise
- 7 martie 2025, 14:53

Șase persoane au fost reținute de DIICOT sub acuzația de trădare și constituirea unei grupări cu scopul de a „știrbi suveranitatea și independența statului român”.
Cine sunt cei șase acuzați de trădare reținuți de DIICOT
Aceștia sunt suspectați că au avut legături cu agenți străini, inclusiv din Rusia, și că au căutat sprijin extern pentru a prelua puterea. Conform stenogramelor discuțiilor, gruparea își propunea să răstoarne regimul din România, să readucă țara la denumirea de Republica Populară Română și să o plaseze sub controlul direct al Rusiei.
Procurorii DIICOT au solicitat arest preventiv pentru patru dintre aceștia, în timp ce pentru alte două persoane au cerut arest la domiciliu.
Stenogramele discuțiilor dintre membrii grupărilor
În cadrul acestui dosar au fost prezentate și stenograme ale discuțiilor dintre membrii grupării.
Lupu Raul-Mihail - Așa...astăzi la ora 09:58 dimineața transmite Dinu „Serghei Budanov – Serviciul Secret Ucrainean GUR, dacă până la vară nu facem pace Ucraina dispare. Corect. Maxim august e pa UKR”; al doilea mesaj a fost așa la ora 11:14 „Am trecut primul interviu religios cu ghilimelele de rigoare, trebuie informații cu privire la soluția de schimbare a Patriarhului. Nume de propus și nume președinte al statului. Se confirmă ....”
Lupu Raul-Mihail : Ascultați! „Se confirmă planul lor, care este din 1993 și tot ce am spus eu public”, alt mesaj la ora 11:30 a fost așa, întreabă cineva din grupul nostru „Ce condiții pentru președinte ? ”, răspunsul lui Dinu „Român de cinci generații, care nu a trădat, nu a furat, nu e impostor și e obligatoriu creștin-ortodox”
Lupu Raul-Mihail : Așa, ieri la ora 21.55 de seara ne-a transmis următorul mesaj „Urgent Guvernul pregătit cu cele nouă ministere, reprezentantul MAE va semna trecerea la Republica Populară Română ”, este vorba de Constituția României, fac o paranteză ...

Gruparea Comandamentului Vlad Țepes/ Sursa foto INQUAM
Lupu Raul-Mihail : Asta ne-a spus Dinu că „Urgent Guvern pregătit cu cele nouă ministere și reprezentantul MAE care va desemna trecerea la Republica Populară Română, la Constituția Republicii Populare Române”.
Acuzații de trădare puneau la cale restabilirea ordinii
În plus, pe 30 ianuarie 2025, LUPU Raul-Mihail îi comunică lui THEODORU Ioan-Radu, în timpul unei conversații telefonice, diverse informații primite de la DINU Adrian-Robertin din Moscova, dintre care redăm următoarele pasaje semnificative:
Lupu Raul-Mihail : Ce ne-a tra.., ce ne-a transmis Dinu. Ce-au zis rușii. Zice: „Considerăm întreruperea alegerilor din România ca o lovitură de stat dar în România există forțe care vor și pot restabili ordinea și suntem gata să le susținem”. Deci ne transmit prietenii noștri de dincolo.”
Lupu Raul-Mihail : Zice așa: „Zi venerabilului că mâine primesc verde de la ce am discutat și maxim iunie se întorc armele. Să fie cuminte și pe baricadă. Întreabă-l dacă are noutăți și dacă vrea să-mi transmită ceva. Mâine e ziua cea mare”, adică astăzi. ”Eu am verde”.