Bogdan Peșchir nu scapă de arest. Instanța i-a respins cererea
- Mădălina Sfrijan
- 10 aprilie 2025, 18:00
Bogdan Peșchir / sursa foto: captura video
Bogdan Peșchir va rămâne în arest preventiv. Judecătorii i-au respins cererea privind înlocuirea măsurii actuale cu una mai blândă. Recent, avocații săi au solicitat instituirea controlului judiciar pe cauțiune.
Bogdan Peșchir nu va fi eliberat
Presupusul finanțator al campaniei lui Georgescu a fost arestat preventiv pe 21 martie, printr-o decizie a Judecătoriei Sectorului 5. Cu o zi înainte, în locuința sa au avut loc percheziții într-un dosar de corupere a alegătorilor.
Peșchir fusese reținut în 20 martie și ulterior audiat la Parchetul Înaltei Curți de Casație și Justiție. Potrivit anchetatorilor, el ar fi direcționat sume importante către influencerii care l-au promovat pe Georgescu.
Ce a susținut în fața instanței
Avocații lui Peșchir au argumentat că plățile către influenceri ar fi fost făcute înainte ca Georgescu să își depună candidatura. Mai mult, aceștia au susținut că influencerul nu știa de existența lui în perioada respectivă.

Judecător. Sursa foto: Arhiva EVZ
„În baza art. 242 alin. (2) C.pr.pen., respinge ca neîntemeiată cererea de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura controlului judiciar sau a controlului judiciar pe cauţiune, formulată de inculpatul Peşchir Bogdan. În baza art. 275 alin. 2 C.pr.pen., obligă inculpatul Peşchir Bogdan la plata sumei de 400 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare”, se arată în minuta instanţei.
Decizia nu este definitivă și poate fi contestată în termen de 48 de ore.
Recent, avocatul său a declarat că influencerul a „discriminat pentru opiniile sale politice”. În ceea ce privește sursa banilor, apărătorul a menționat că Peșchir activează pe piața criptomonedelor de aproximativ șapte ani.
„Din primul moment în care organele de cercetare au venit la Bogdan acasă, acum trei luni, Bogdan le-a arătat (...) că acei bani vin din trading de monede. Deci nu are nici măcar un cent care să nu fie dovedit. Este dovedit”, a afirmat apărătorul lui.
Bogdan Peșchir, obligat să își arate fața
Deși ar fi făcut donații importante pe TikTok, influencerul a evitat să publice imagini cu el. În momentul arestării, oamenii legii i-au cerut să își arate fața în fața camerelor de luat vederi. Avocatul lui a declarat că va face plângere penală împotriva celor care l-ar fi obligat să facă acest lucru.
Potrivit raportului SRI, Peșchir a făcut donații în valoare de peste un milion de euro și a efectuat plăți de aproximativ 381.000 de dolari în perioada 24 octombrie – 24 noiembrie 2024.