Barcelona victorie la limită cu Athletic Bilbao, 1-0. Se apropie de Real Madrid

Catalanii au reușit însă să bifeze o victorie importantă, câștigând un punct. Astfel, echipa se apropie de liderul ierarhiei La Liga, Real Madrid.

Barcelona a învins aseară echipa Athletic Bilbao pe teren propriu. Meciul din etapa a 10 La Liga s-a încheiat cu un scor de 1-0. Catalanii au reușit astfel o victorie extrem de importantă.

Barcelona a se apropie de Real Madrid

Meciul dintre Barcelona și Athletic Bilbao s-au încheiat cu un scor de 1-0. Singurul gol al aceste dispute a fost înscris de un jucător în vârstă de 17 ani. Marc Gruiu a reușit să înscrie golul respectiv la scurt timp după ce a intrat pe teren. Xavi Hernandez a decis că acesta să ajungă pe teren în minutul 80.

Barcelona reușit să acumuleze după această victorie, 24 de puncte în cadrul clasamentului La Liga. Catalanii se apropie mai mult de echipa fruntașă a acestei ierarhii, Real Madrid.

Catalanii au învins cu 1-0 în fața Athletic Bilbao

Golul a fost în scris de către catalani în minutul 80. Acesta a rezultat în urma unei pase din partea lui Felix către Gruiu. Jucătorul de 17 ani a pătruns în careu cu un șut puternic. Acesta a reușit să înscrie în colțul stâng al porții apărate de Unai Simon.

Barcelona mai avut o ocazie de a înscrie în minutul 58. Jucătorul Felix ajutat în spre poarta apărată de Simon.  Mingea fost însă respinsă de goalkeeperul echipei Athletic Bilbao. Balonul a ajuns la Lopez, însă acesta nu a reușit să înscrie.

Barcelona, victorie în fața Athletico Bilbao

Sursa foto: Instagram \ Fc Barcelona

Catalanii au ratat o prima ocazie de a înscrie în minutul 10. Felix a reușit să șuteze în bara transversală, direct din careu.

Barcelona, locul 4 în ierarhia La Liga

Barcelona se află în prezent pe locul patru în cadru ierarhiei La Liga. Până acum, catalanii au reușit să acumuleze 21 de puncte. Acestea au fost cumulate în urma celor nouă meciuri jucate.

Jucătorii îndrumați de Xavi au remixat în prima rundă după un scor de 1-1 cu Granada.

De asemenea, Bilbao se poziționează pe locul 6 în cadrul clasamentului. Bascii au reușit să acumuleze 17 puncte până în prezent.