Real Madrid învinge pe teren propriu cu 2-0 pe Las Palmas în La Liga

Sursa foto: Real Madrid / Facebook

Pe teren propriu, Real Madrid s-a impus cu scorul de 2-0 în fața echipei Las Palmas în etapa a 7-a din La Liga.

După victorie, Real Madrid se situează pe locul secund în clasament, având în cont 18 puncte după primele șapte etape. Asta în timp ce Las Palmas se găsește pe poziția a 17-a. Are acumulate doar cinci puncte după aceeași perioadă de șapte runde.

Barcelona se află pe locul al 3-lea, cu un punct sub Real Madrid.

Real Madrid se impune cu 2-0 împotriva lui Las Palmas într-un meci de top

Primul moment semnificativ pentru Real Madrid a avut loc în minutul 19 al partidei. Valverde a efectuat o pasă decisivă în direcția porții către Joselu. Deși atacantul spaniol a tras puternic și neîngrădit, portarul Alvaro Valles a reușit să respingă mingea.

În minutul 44, s-a ivit o nouă oportunitate. Joselu a executat un șut ras la sol din centrul careului, în timp ce aluneca, dar Valles a reușit să respingă în corner.

Pe finalul primei reprize, exact în minutul 45+2, Diaz a primit mingea în mijlocul careului, a efectuat un șut, și a reușit să înscrie cu o lovitură plasată în colțul stânga sus al porții.

Chiar la începutul reprizei secunde, Rodrygo a livrat o pasă rapidă în careu, iar Joselu a adus scorul la 2-0 în minutul 54.

Real Madrid - Las Palmas. Sursa: Facebook

Echipele de start

Real Madrid: Arrizabalaga - Nacho, Rudiger, Alaba, Mendy - Valverde, Tchouameni, Diaz, Camavinga - Joselu, Rodrygo

Rezerve: Bellingham, Carvajal, Ceballos, Garcia, Fran, Kroos, Lucas, Lunin, Modric, Vinicius

Antrenor: Carlo Ancelotti.

Las Palmas: Valles - Araujo, Curbelo, Coco, Sinkgraven - Munir, Munoz, Mfulu, Viera, Herrera - Kaba

Rezerve: Suarez, Cardona M., Cardona S., Escandell, Gorin, Herzog, Kirian, Lemos, Loiodice, Marvin, Pejino, Perrone

Antrenor: Garcia Pimienta.

Real Madrid a strălucit în acest început de sezon până la etapa precedentă, când Atletico Madrid a învins în derby-ul cu scorul de 3-1. După meci, Carlo Ancelotti și-a asumat responsabilitatea pentru înfrângere.

Echipa nou promovată, Las Palmas, a reușit să obțină prima victorie a sezonului în etapa precedentă, învingând-o pe Granada cu scorul de 1-0, golul fiind marcat în minutul 92. Cu toate acestea, până în prezent, echipa s-a descurcat onorabil, acumulând și alte două remize.