Alexandra Candațu, 213 WTA, a învins-o pe fosta ocupantă a locului trei în lume. Elina Svitolina câștigase primul set cu 6-1

Elina Svitolina, fostul număr 3 WTA, a fost învinsă de o româncă, care ocupă locul 217 în ierarhia mondială, în optimile de finală ale turneului ITF de la Chiasso. Sportiva din Ucraina a trecut în turul precedent de Gabriela Ruse.

Alexandra Cadanțu-Ignatik, locul 217 în clasamentul WTA, a învins-o pe Elina Svitolina, locul 1.344 în ierarhia mondială, în optimile de finală ale turneului ITF de la Chiasso, Elveția, dotat cu premii în valoare totală de 60.000 de dolari. Fosta ocupantă a locului trei în clasamentul mondial a câștigat primul set cu scorul de 6-1, dar sportiva din România și-a adjudecat următoarele două seturi cu scorul 6-2, 7-5.

Jucătoarea de tenis din România a preluat inițiativa în cel de-al doilea set și a dominat-o pe Svitolina în timpul schimburilor din spatele liniei de fund. Cadanțu-Ignatik a câștigat meciul, care a durat două ore și 27 de minute. Ea a reușit trei ași și a comis 12 duble greșeli. Svitolina, care a câștigat 16 turnee de-a lungul carierei, a făcut doar cinci duble și a servit tot trei ași. Cadanțu o va întâlni în faza următoare a competiției pe Mirra Andreea, 312 WTA. Sportiva din Rusia vine din calificările turneului și a trecut în optimile competiției de Barbora Palicova (Cehia, 205 WTA), scor 6-0, 6-2.

Gabriela Ruse a fost răzbunată de Alexandra Cadanțu

Svitolina a revenit în circuitul WTA, după o pauză de un an, perioadă în care a devenit pentru prima dată mamă. Jucătoarea de tenis încearcă să își revină la forma pe care a avut-o înainte de sarcină. Ultimul meci pe care iubita lui Gael Monfils l-a jucat a fost pe 24 martie 2022. Sportiva din Ucraina a învins-o în primul tur al turneului din Elveția pe românca Gabriela Ruse. Svitolina a primit un wildcard pentru acest turneu.

Ea a trecut de Gabriela Ruse cu scorul de 6-4, 6-2. Meciul dintre cele două a durat o oră și 23 de minute de joc. Ruse nu a reușit să câștige niciun game pe serviciul adversarei, în timp ce Elina a realizat trei break-uri. Este important de precizat că acesta a fost primul meci după 10 ani pe care Svitlona l-a jucat într-un turneu din circuitul ITF.