A mai murit un sport de tradiție în România. Am bifat cea mai proastă clasare la un Campionat European

România a pierdut și meciul cu reprezentativa Olandei, disputat la Campionatul European din Danemarca, și a terminat pe locul al 13-lea.

România a terminat în genunchi Grupele Principale de la Campionatul European de Handbal găzduit de Danemarca. „Tricolorele” au fost a fost învinse categoric de echipa Olanda, scor 35-24 (16-12). Astfel, România a încheiat turneul pe locul 12, cu o singură victorie, în prima fază a grupelor, şi cinci eşecuri (trei în grupa principală). Este cea mai proastă clasare „tricolorelor” la un Campionat European în 13 participări.

La acest turneu, româncele au pierdut cu Germania (scor 19-22), au învins Polonia (28-24), au cedat în fața Norvegiei (20-28), a Croației (20-25) și a Ungariei, scor 24-26.

Olanda, campioana mondială en titre, a dominat meciul de la un capăt la altul, câştigând la o diferenţă confortabilă, în condiţiile în care în echipa României nu a evoluat pivotul Lorena Ostase, cu o entorsă la genunchi, iar Cristina Neagu şi Denisa Dedu au fost odihnite. România a fost condusă cu 5-1, dar s-a apropiat la un singur gol, 6-7 (min. 15), dar Olanda a avut patru goluri avans la pauză, 16-12.

Ne-am apropiat la două goluri

În repriza secundă, România s-a apropiat la două goluri, 15-17 şi 16-18, dar apoi reprezentativa batavă s-a desprins în ultimele 20 de minute, încheind cu o victorie categorică, 35-24. România a avut nu mai puţin de 21 de mingi pierdute în acest meci, faţă de doar 7 ale adversarelor. Pentru echipa antrenată de Bogdan Burcea au marcat Cristina Laslo 7 goluri, Anca Polocoşer 6, Nicoleta Dincă 2, Ana-Maria Ţicu 2, Eliza Buceschi 1, Sonia Seraficeanu 1, Ana Maria Iuganu 1, Ana-Maria Savu 1, Alexandra Dindiligan 1, Andreea Popa 1, Laura Popa 1.

Zero puncte în grupele principale

Golurile învingătoarelor au fost reuşite de Bo van Wetering 8, Debbie Bont 4, Laura van der Heijden 4, Lois Abbingh 3, Kelly Dulfer 3, Inger Smits 3, Dione Housheer 3, Martine Smeets (CSM Bucureşti) 2, Angela Malestein 2, Merel Freriks 1, Harma van Kreij 1, Danick Snelder 1.

Meciul a fost arbitrat de portughezele Marta şi Vania Sa. Înaintea ultimelor meciuri, Croaţia - Germania şi Ungaria - Olanda, în clasamentul grupei conduce Norvegia, cu 8 puncte, urmată de Croaţia, 6 puncte, Olanda, 6 puncte, Germania, 4 puncte, Ungaria, 2 puncte, România, 0 puncte.

România a înregistrat la EURO 2020 următoarele rezultate: 19-22 cu Germania, 28-24 cu Polonia, 20-28 cu Norvegia (în Grupa D), 20-25 cu Croaţia, 24-26 cu Ungaria şi 24-35 cu Olanda.

sursa: Agerpres