Surprize în Cupa Ligii Angliei. West Ham United s-a impus fără emoții în fața lui Arsenal sursă foto: Facebook

Arsenal Londra a fost eliminată din Cupa Angliei după un derby incendiar în capitala Marii Britanii. Din cele trei favorite ale competiției, Manchester United, Liverpool și Arsenal doar cormoranii au trecut în faza superioară a competiției.

Tunarii au fost eliminați de rivala locală West Ham United, în timp ce diavolii au pierdut la scor de neprezentare în fața celor de la Newcastle United. Manchester United este deținătoarea trofeului.

West Ham - Arsenal 3-1, tunarii out din competiție

Arsenal Londra n-a avut nicio șansă în fața ciocănarilor de la West Ham. Cei din urmă deschis scorul după doar 15 minute de joc prin autogolului lui Ben White. Până la finalul primei reprize Arsenal Londra a avut mai multe șanse de a egala însă nu cormoranii nu au reușit să înscrie.

La reluarea partidei West Ham a mai punctat de două ori prin Kudus și Bowen la capătul unor acțiuni superbe. Arsenal a reușit golul de onoare în minutul 90+6 prin reușita lui Martin Odegaard care a expediat un șut la colțul lung din suprafața de pedeapsă. Elevii lui Mikel Arteta a părăsit competiție iar West Ham merge mai departe în sferturi.

Rezumatul meciului

Minutul 5 al partidei îl găsește pe Paqueta într-o poziție bună, dar nu reușește să-i paseze lui Bowen pentru a finaliza faza de atac. Un minut mai târziu, Nelson pătrunde în careu și centrează pentru colegul său, Nekiath însă nu reușește să reia mingea trimisă de coechipierul său.

În minutul 8 Nelson centrează din lovitură liberă, dar reluarea lui Havertz a fost fost reținută de Fabianski. Tabela a fost modificată de West Ham în minutul 16. La un corner executat de Bowen, Ben White, jucătorul Arsenalului trimite balonul în propria poartă.

În repriza a doua, în minutul 46 Bowen se evidențiază din nou cu un șut puternic, respins de această dată de Ramsdale. Ham United își dublează avantajul în minutul 50 prin reușita lui Kudus. Jucătorul ciocănilor preia mingea în suprafața de pedeapsă după care trimite un șut excelent care-l învinge pe goalkeeperul advers.

Bowen reușește dubla în minutul 60. West Ham conduce cu 3-0, Ramsdale este învins de șutul puternic expediat de Bowen. Cormoranii reușesc golul de onoare în minutul 90+6 prin reușita lui Odegaard, relatează Digisport.