Victorie uriașă a tenismenei Gabriela Ruse în turneul de la Dubai. A reușit să elimine una dintre marile favorite. Urmează meciul cu Halep Gabriela Ruse. Sursa: eurosport.ro

Elena-Gabriela Ruse, care venise din calificări după un meci dramatic, în care aproape a leșinat pe teren, a reușit să o învingă astăzi pe Paula Badosa, locul 5 WTA şi a treia favorită la câștigarea turneului.

Tenismena, Elena-Gabriela Ruse a obținut astăzi cea mai mare victorie din cariera ei. Ea a reușit să o învingă în prima rundă, a turneului WTA 500 de la Dubai, pe Paula Badosa. Victoria este cu atât mai mare cu cât Elena-Gabriela Ruse este locul 59 WTA și venise din  calificări, iar Paula Badosa este locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3 în acest turneu.

Meci de infarct

Meciul a fost unul palpitant și s-a derulat pe parcursul a trei seturi. Elena-Gabriela Ruse a câştigat primul set cu scorul 6-3, dar l-a cedat pe cel de-al doilea cu scorul 5-7.

În setul decisiv, a demonstrat că are nervi de fier. Elena-Gabriela Ruse a fost condusă cu 4-1, dar a reușit să revină, a egalat și s-a impus în cele din urmă cu 6-4. Meciul a durat două ore și jumătate.

În turul doi al turneului de la Dubai, Ruse o va întâlni pe Simona Halep, locul 23 WTA. Cele două au mai disputat anterior două partide, ambele fiind câștigate de Simona Halep.

Multă ambiție și determinare

Jucătoarea de tenis a reușit un meci mare și ieri, 14 februarie. A învins-o extrem de rapid pe australiana Ajla Tomljanovic, în două seturi, cu scorul de 6-1, 7-5. Românca a reușit astfel să ajungă pe tabloul principal al turneului din Dubai.

Ce este de admirat, este faptul că jucătoarea noastră a fost extrem de răcită și nu s-a simțit deloc bine în timpul partidei. Tot meciul a tușit și în fiecare pauză și-a șters nasul cu șervețele. Publicul nu mai credea că poate duce meciul până la capăt, scrie prosport.ro.

La un anumit moment chiar a părut că Elena-Gabriela Ruse s-a prăbușit pe teren și a leșinat. A avut probleme cu respirația și a fost nevoie de intervenția echipei medicale de la fața locului.

Potrivit sursei citate, se pare că tenismenei îi prinde bine schimbarea antrenorului. După ce l-a dat afară pe Andrei Cociașu și a reluat colaborarea cu tehnicienii Julian Vespan și Cătălin Nedelescu, românca impresionează la turneu de la Dubai. Competiția se pare că le priește româncelor. Turneul de la Dubai a fost câștigat de două ori de Simona Halep în 2015 și 2020.