Victorie legendară pentru FCSB. Echipa lui Becali s-a calificat turul III al Europa League

FCSB scrie istorie din nou! Echipa lui Gigi Becali intră în turul III preliminar al Europa League după ce s-a impus în fața Backa Topola.

FCSB a reușit să se impună în fața adversarei sale, Backa Topola printr-un scor final de 6 - 6, câștigând meciul în urma loviturilor de departajare (5-4), scrie RomâniaTV.

Backa Topola a reușit să marcheze de două ori în startul partidei prin Milicevic și Duronjic, iar Florinel Coman a redus din diferență până la pauză. Cu un minut înainte de finalul primelor 45 de minute, sârbii au rămas în formație de 10, după eliminarea lui Ponjevic.

În minutul 50, Dennis Man a adus echilibrul pe tabelă, însă bucuria FCSB-ului a durat un singur minut, Lukic reușind să înscrie după o eroare imensă a lui Ducan.

Alertă la FCSB! Cinci noi cazuri de Covid-19 în ziua meciului din Europa League

Același Dennis Man a restabilit egalitatea din penalty în minutul 63. Autogolul lui Balaz din minutul 92 părea că le-a asigurat calificarea roș-albaștrilor, dar după câteva zeci de secunde, Tomanovic a trimis partida în prelungiri.

Are Gigi Becali coronavirus? Mihai Stoica și alți trei fotbaliști de la FCSB, infectați cu COVID-19

În minutul 103 sârbii au rămas în 9 jucători, Siladji fiind și el eliminat, iar două minute mai târziu, Man și-a trecut în cont tripla, dar din nou, după un singur minut, Topola a revenit pe tabelă după ce mingea trimisă în bară de un jucător sârb l-a lovit în spate pe Ducan și a intrat în poartă.

Cine i-a luat locul antrenorului de la FCSB? Nimeni nu a prevăzut manvera asta

Adrian Petre, jucătorul aflat în dizgrație la FCSB, a marcat pentru 6-5 în minutul 108. Încă o dată Backa Topola nu s-a dat bătută și a trimis meciul la loteria loviturilor de departajare, prin Tomanovic. La penalty-uri, jucătorul gazdelor, Banjac, a fost singurul jucător care a ratat, iar Dennis Man a înscris lovitura decisivă și a adus calificarea echipei bucureștene.

„FCSB a dominat tot meciul, chiar și când a fost 0-2, ei dominau și primeau goluri. E un meci pe care e foarte greu să-l înțelegi. Raportul de șuturi a fost astăzi, cred, șase la șase. Aproximativ. Nu se poate așa ceva! Și portarul destul de naiv, tânăr. Dar a apărat totuși un penalty”, a punctat Gabi Balint.