Victorie pentru Juventus Torino. AC Milan n-a avut nicio șansă

Victorie pentru Juventus Torino. AC Milan n-a avut nicio șansă Juventus a pus ochii pe un campion mondial. Sursa foto: dreamstime.com

Juventus Torino a învins duminică, în deplasare, scor 1-0, echipa AC Milan, într-un meci din etapa a 9-a a Serie A. Formația AC Milan a fost nevoită să joace fără mai mulți fotbaliști importanți.

Juventus Torino a învins duminică, în deplasare, scor 1-0, echipa AC Milan, într-un meci din etapa a 9-a a Serie A. Formația AC Milan, antrenată de Stefano Pioli, a ratat șansa de a reveni pe prima poziție a clasamentului din Italia.

Echilibrul s-a rupt în minutul 40, când Malick Thiaw l-a faultat pe Kean din poziție de ultim apărător și a fost eliminat. Juventus a marcat abia în minutul 77, când șutul lui Manuel Locatelli a fost deviat și când portarul Mirante nu a fost atent.

După această victorie, Juventus și consolidează poziția a treia a clasamentului din Serie A cu 20 de puncte. Formația are un punct în plus față de AC Milan.

6. Atalanta – 16 p / 9 m
  7. .......................................
  8. Empoli – 4 p / 8 m
  9. Salernitana – 4 p / 9 m
  10. Cagliari – 3 p / 9 m

Juventus Torino, cu un jucător în plus

Înainte de meciul cu Juventus, AC Milan a anunțat că portarul de rezervă, Marco Sportiello, s-a accidentat. Singura soluţie pentru antrenorul Stefano Pioli, în perspectiva derby-ului cu Juventus ,a rămas al treilea portar din lot, Antonio Mirante. Acesta a evoluat ultima oară ca titular în Serie A în urmă cu mai bine de doi ani, în aprilie 2021, pe când purta tricoul echipei AS Roma.

„Marco Sportiello suferă de o contractură la muşchii gemeni ai gambei drepte şi trebuie să ia o pauză de zece zile”, scrie în comunicatul milanezilor.

AC Milan a fost nevoită să joace și fără Paul Pogba și Nicolo Fagioli, care sunt suspendați din cauza dopajului și a implicării în pariuri ilegale. Pioli nu s-a putut baza nici pe Ismael Bennacer, Mattia Caldara, Samuel Chukwueze și Ruben Loftus-Cheek.

În sezonul trecut, Milan s-a impus în ambele partide cu Juventus, fără a primi gol. Trupa lui Stefano Pioli s-a impus cu 2-0 pe San Siro, respectiv cu 1-0 pe Juventus Stadium.